7. 7. 2020

8.8.2015 12.59, Rubrika: Čistota vody a rekreace

Vysoké teploty zhoršují kvalitu vody na středočeských koupalištích

Prázdniny se přehouply do své druhé poloviny a rekreační koupací sezóna vrcholí. V tomto týdnu proběhla na některých lokalitách ve středních Čechách opět kontrola kvality koupacích vod spojená s odběrem vzorků. Uvedl to kraj ve své zprávě.

Mimo části lokalit, kde byl odběr proveden v souladu s termínem monitorovacího kalendáře, byly prováděny rovněž opakované kontroly na koupacích místech, kde podle posledního vzorkování byla kvalita vody hodnocena stupněm 3 a horším. Jednalo se především o celou Středočeskou oblast přehradní nádrže Orlík, nacházející se v okrese Příbram, písník Bakov na Mladoboleslavsku a jezero Ostrá v okrese Nymburk. Na všech těchto citovaných lokalitách je špatná kvalita koupacích vod způsobena vysokým obsahem sinic.

Na rekreačně nejvytíženějších lokalitách na březích přehradních nádrží Orlík a Slapy je velice rozdílná situace. Zatímco na Slapech se v dosavadním průběhu sezóny drží voda na výborné úrovni, Orlík se v letošním roce potýká s vysokým obsahem sinic, které negativně ovlivňují kvalitu vody. Ani při posledním vzorkování se stav výrazně nezlepšil, na lokalitě Lavičky bylo sice varování odvoláno, na ostatních 3 koupacích místech (Popelíky, Trhovky, Podskalí) je kvalita vody bohužel hodnocena stupněm 4 a je tudíž ke koupání nevhodná. Ke zlepšení došlo na písníku Bakov v okrese Mladá Boleslav, kde se obsah sinic snížil a voda je hodnocena stupněm 3.

Naopak k výraznému zhoršení došlo na přírodních koupalištích jezero Ostrá na Nymbursku a Vyžlovka v oblasti Praha – východ. Z důvodu masívního rozvoje sinic zde byl vyhlášen zákaz koupání. K výraznému zhoršení došlo i na jezeře Poděbrady, zde je však podobně jako na většině lokalit na Orlíku vydáno pouze varování před koupáním.

Na ostatních sledovaných koupalištích ve volné přírodě se navzdory extrémně teplému a slunečnému počasí udržuje kvalita vod na dobré úrovni.

V dalším týdnu budou pokračovat další kontroly, které podle monitorovacího kalendáře ověří kvalitu koupacích vod na podstatné části sledovaných lokalit.

Naše voda

8.8.2015 12.59, Rubrika: Čistota vody a rekreace

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NS U MLEJNANS U MLEJNA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2