22. 7. 2019

8.10.2018 9.03, Rubrika: Čistota vody a rekreace

K výročí vzniku Československa bude vysazeno přes 1 000 stromů svobody

Díky kampani Stromy svobody 1918–2018 Nadace Partnerství bude vysazeno během října nejméně tisícovka nových Stromů svobody. Připomíná to ředitel komunikace nadace Martin Gillár s tím, že stromy budou lidé sázet na připomínku letošního staletého výročí Československa.

Samotná Nadace Partnerství spolu se společností Arboeko, Nano Energies, C&A, GLS nebo Českou radou dětí a mládeže poskytne 240 lip. Další komunity po celém Česku přihlašují spontánně další výsadby, ve spolupráci s velvyslanectvími nebo Českými školami se připravují také oslavy a sázení Stromů po celé Evropě i ve Spojených státech. „Nyní jsme v půlce našeho cíle vysadit symbolických 2018 stromů. Uvítáme všechny, kdo se budou chtít přidat a být zaznamenáni v naší mapě na www.stromysvobody.cz, která bude sloužit jako digitální pokladnice příběhů české a slovenské státnosti,“ vybízí ředitel Nadace Partnerství Miroslav Kundrata. Vedle letos nově rostoucích stromů web čítá i přes tři tisíce exemplářů, které byly vysázeny v minulých sta letech.

Celorepublikový výsadbový happening vyvrcholí v týdnu od 20. do 28. října, ve kterém je koncentrováno největší množství veřejných akcí. „V prvních letech samostatné republiky se sázelo prakticky ve všech obcích. Jednalo se o často velké lidové veselice za přítomnosti škol, spolků, lokálních politiků a firem. Chceme, aby se 28. říjen stal opět pevně spjatý s tradicí sázení stromů, ve které se bude pokračovat každoročně,“ přibližuje ambice kampaně její koordinátorka Zuzana Šeptunová.

Stromy svobody nebudou nově zdobit jen česká a moravská města a vesnice. Oslavit československé jubileum plánuje i řada krajanů. „Sázet budou žáci a učitelé Československé školy v Drážďnanech přímo 28. října, o den dříve se zapojí Československá škola v Pittsburghu. Na americké půdě bude od 18. října růst také Strom svobody v pensylvánském Betlémě. Ten vysadí na půdě Moravian College jeden z patronů kampaně, ilustrátor dětských knih Petr Sís. V nedalekém Brooklynu plánujeme také výsadbu spolu s První unitářskou církví, jejíž členkou byla i Charlotta Masaryková,“ popisuje Zuzana Šeptunová. Anglosaské stromy doplní lípy v Bristolu a Oxfordu, kde krajanské setkání proběhne již 13. října.

Do kampaně se zapojí i české a slovenské ambasády. Od konce září již připomíná boj malých národů za nezávislost Strom svobody v norském městě Koppang. Ten společně zasadili český velvyslanec v Norském království Jaroslav Knot a velvyslankyně Slovenské republiky Denisa Frelichová. „Těšit se můžeme i na olivovník nebo pomerančovník svobody v Madridu, který plánuje tamní ambasáda vsadit do země 26. října. Jedna z nejvíce exotických lokalit pro nový Strom svobody by měla být Manila, kde výsadbu domlouváme s českou ambasádou na Filipínách. Během říjnových jarních prázdnin na Novém Zélandu vysadí lípu také místní Česká škola Dunedin,“ přibližuje Zuzana Šeptunová. Chybět pak nebudou ani města na Slovensku a Ukrajině.

Více na www.stromysvobody.cz, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

8.10.2018 9.03, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzy

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

JEZERO PLASTIRAS S PŘEHRADOU - ŘECKOJEZERO PLASTIRAS S PŘEHRADOU - ŘECKO
Aitor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červenec 2019 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4