5.1.2015 9.30, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství
I vy můžete pomoci přezimovat žábám
Šibalsky pokukující žabka na snímku Lenky Böhmové inspirovala facebookovou verzi portálu Naše voda k sepsání několika praktických rad týkající se přezimování žab. Překonat zimu jim totiž můžete pomoci i vy.
Mnohé z našich žab přežívají zimní období ve stadiu hibernace, což je stav klidu až naprosté strnulosti, ve které žába nepřijímá potravu a teplota těla je velmi snížena. Žáby se přitom ukrývají různým způsobem – některé se zahrabou pod zem, některé hluboko do bahna v rybníce nebo se ukryjí ve štolách či jeskyních, ve spleti kořenů a rostlin, pod kameny i v listí, ale i ve sklepních prostorách domů.
Pokud nalezneme ve sklepě žábu (nejčastěji ropuchu) a pokud pro ni existuje cesta ven, stačí, když se ji po dobu přezimování nevšímáme. Na jaře dokáže sklepní prostor sama opustit. Pokud je ale tento prostor pastí, z které je problematické odejít, můžeme žábě pomoci. Do plastového boxu, lavoru nebo nějaké nádoby s dírkami v poklopu (kvůli vzduchu), umístíme vlhký substrát (ne promáčený), například mech, zbytky stromové kůry i pár kamenů, které žábě vytvoří skuliny pro úkryt. Žábu nekrmíme, pouze asi jednou za 14 dní zkontrolujeme, zda je substrát vlhký. Optimální teplotou pro takové přezimování žab se pohybuje mezi čtyřmi až osmi stupni Celsia. V březnu, pokud bude příhodné počasí, pak žábu vypustíme.
Zdroj: Facebook Naše voda, foto: Lenka Böhmová
5.1.2015 9.30, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářstvíAktuality

ŘVC ČR rozšiřuje přístav ve Veselí nad Moravou na Baťově kanálu
Akt. 27.3.2025 17.53Rubrika: Čistota vody a rekreace

Benzen je prokázaný ve studni v chatové oblasti, znečištění se šíří k Bečvě
Akt. 27.3.2025 16.08Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině