3. 7. 2020

Vodohospodáři za 20 milionů Kč modernizují čistírnu vod v Orlové

Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) letos investuje více než 20 milionů korun do modernizace čistírny odpadních vod v Orlové. Vybuduje tam dešťovou zdrž pro zachytávání vody při přívalových deštích a technologii zahušťování kalu.

Díky tomu bude možné v čistírně při přívalových deštích zachytit větší objem vody a následně ji vyčistit a také efektivně nakládat s kalem. ČTK to řekl mluvčí SmVaK Marek Síbrt.

“Odpadní vody jsou v Orlové odváděny jednotnou kanalizací. To způsobuje problémy v okamžicích přívalových dešťů, kdy na čistírnu směřuje větší objem vody, než je její hydraulická kapacita. Dochází tak k zatěžování vodoteče, kam voda odtéká,” uvedl Síbrt.

Díky nové dešťové zdrži s objemem 875 metrů krychlových bude možné vodu v případě prudkého deště zachytit a později přečerpat a vyčistit. Náklady na stavbu přesáhnou deset milionů korun, hotova má být do konce roku.

“Čistírna v Orlové také nemá v současnosti nainstalováno zařízení k zahuštění přebytečného kalu, který při čištění vzniká a následně je čerpán do vyhnívací nádrže. Kal produkuje bioplyn, který je ve větších čistírnách naší společnosti v kogeneračních jednotkách využíván k výrobě tepla a elektřiny,” uvedl ředitel kanalizací SmVaK Jan Tlolka.

Podnik vybuduje linku k zahuštění přebytečného kalu s rotačním zahušťovačem a další technologií a upraví současnou čerpací stanici směsného kalu. “Vybudujeme také železobetonovou kruhovou homogenizační nádrž s objemem 50 metrů kubických s veškerým technologickým vybavením. Kal bude čerpán z uskladňovací nádrže novým čerpadlem,do homogenizační nádrže a poté na odvodňovací linku,” uvedl Tlolka.

SmVaK jsou jednou z největších vodohospodářských firem v zemi. Dodávají vodu více než milionu lidí hlavně na Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Novojičínsku a Opavsku. Firma má přes 860 zaměstnanců. Většinovým vlastníkem je španělská společnost Aqualia Czech sídlící v Madridu.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto

11.6.2018 0.35, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NS U MLEJNANS U MLEJNA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2