2.11.2022 16.15, Rubrika: Vodovody a kanalizace
Vodohospodáři se musí připravit na energetickou neutralitu ČOV
Energetická náročnost vodohospodářských provozů, postoj regulátorů k současné situaci, transpozice směrnic EU do tuzemské vodohospodářské legislativy, ale i sonda do třicetileté historie oboru tvořily témata prvního dne konference „Provoz vodovodů a kanalizací“, která probíhá v prostorách TOP Hotelu Praha na pražském Chodově.
Jubilejního 20. ročníku této nejvýznamnější tuzemské oborové konference se účastí na 500 delegátů, kteří měli možnost vyslechnout si množství aktuálních a praktických informací týkajících se provozu vodohospodářské infrastruktury. Zřejmě nejdůležitější výzvou pro obor v následujícím období je přitom požadavek EU na energetickou neutralitu městských čistíren odpadních vod (ČOV), které by měly ČOV dosáhnout do roku 2040 s tím, že požadavek by se měl vztahovat na všechny ČOV do 10 000 EO (ekvivalentních obyvatel), tedy i na poměrně malé ČOV. ČOV totiž spotřebují ke svému provozu jedno procento veškeré energie spotřebovávané v rámci EU. I proto byla účastníkům konference prezentována řešení k úspoře energií, nebo naopak k výrobě energie přímo na ČOV.
Úvod konference netradičně obstaraly dva diskusní panely, z nichž první byl věnován již v úvodu zmíněné polistopadové historii oboru a druhý současným a budoucím principům regulace oboru. Přes často zaznívající kritiku privatizace vodárenství v ČR v 90. letech minulého století, v níž stát svěřil vodohospodářskou infrastrukturu a zajištění pitné vody pro své obyvatele do kompetence obcí, se diskutující shodli, že to bylo řešení správné, přestože obce získaly majetek v žalostném stavu. Lze ale také konstatovat, že bez účasti zahraničního kapitálu by nebylo současné vodohospodářství v ČR tam, kde je dnes, kdy kvalita pitné vody a stav trubní sítě patří k nejlepším v celé EU. Jak přitom také zdůraznil ředitel SOVAK ČR Vilém Žák, veškerá dostupná data ukazují, že neexistuje horší nebo lepší model provozování vodárenské infrastruktury, ale pouze špatně nebo dobře realizovaný model.
Pokud se týká regulací, tam se v nejbližší době podle vyjádření přítomných zástupců ministerstev nepředpokládají žádné zásadní změny. Pokud přitom vodohospodářům porostou náklady a pokud budou oprávněné, potvrdil zástupce Ministerstva financí (MF), že ministerstvo bude vyslovovat souhlas s navýšením finančních prostředků na Plány finanční obnovy. MF také potvrdilo, že vodohospodáři spadají do kategorie subjektů, které budou mít zastropované ceny energií i plynu.
Naše voda – Petr Havel, dokumentární foto (jednací sál TOP Hotelu Praha) Naše voda – Nina Havlová
2.11.2022 16.15, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizaceAktuality

Česká zemědělská univerzita odhalí tajemství Noci vědců 2023
Akt. 2.10.2023 15.54Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě

Břeclavské vodárny vytvoří nový vodní zdroj v Ivani
Akt. 2.10.2023 8.54Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Vodovody a kanalizace