20.6.2022 9.32, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka
Vodním záchranářům na Slapech přidělal problémy nárůst cen pohonných hmot
Vodní záchranáři na Slapské přehradě zahájí v neděli letní sezonu. Jak dlouho službu udrží, ale není jasné. Potíže jim letos přinesl nárůst cen pohonných hmot a dotace od Hasičského záchranného sboru (HZS) podle nich nejsou dostatečné. ČTK o tom informoval mluvčí záchranářů Daniel Vičan. Mluvčí HZS Pavla Jakoubková uvedla, že hasiči musejí ke všem neziskovým organizacím zapojeným do integrovaného záchranného systému (IZS) přistupovat stejně.
Provoz vodní záchranné služby je financován hlavně z dotací HZS. Pro celou republiku to v posledních třech letech bylo pět milionů korun, což je podle Vičana nedostatečné. Záchranáři podle něj rozpočtu značně pomáhají, pracují zdarma ve svém volném čase. Na roční provoz na všech vodních plochách v Česku by podle mluvčího potřebovali minimálně 15 milionů korun, a to na pokrytí nezbytných nákladů na materiál a výcvik a zejména na pohonné hmoty pro zásahové čluny.
„Letos vzhledem k růstu cen a vzhledem ke snížení přidělené dotace nejsme schopni udržet službu v plné délce. Bude záležet jen na tom, nakolik naši členové budou schopni dotovat náš provoz z vlastních prostředků. Stavět službu záchrany osob ve vodě a u vody na dobrovolnických penězích, je neudržitelné a hlavně neprofesionální. Je to hra s životy lidí,“ míní Vičan. Záchranáři podle něj rozumí tomu, že HZS potažmo ministerstvo vnitra musejí šetřit. Záchrana tonoucích ale podle něj není volnočasovou hrou.
Jakoubková na dotaz ČTK uvedla, že Hasičský záchranný sbor se zabývá financováním všech neziskových organizací, které působí v IZS, a musí všem dobrovolníkům vytvořit stejné podmínky. Od toho se podle ní odvíjí i finanční politika.
„Během pěti let Vodní záchranná služba dostala dotace ve výši 75 milionů korun na investice a nutné je říct, že doposud některé tyto prostředky nebyly vyčerpány,“ namítla Jakoubková. Kromě toho mají podle ní vodní záchranáři od roku 2016 až do letoška speciální dotační titul na provoz. Tento titul vycházel z jejich požadavku, kdy byly vyčísleny náklady na pět milionů ročně, dodala mluvčí.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto: foto: https://vzs-praha.cz/
20.6.2022 9.32, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženkaAktuality

Varování spotřebitelům: Pyrolizidinové alkaloidy v bylinném čaji
Akt. 28.3.2023 15.27Rubrika: Nápoje a voda v potravinách

Unikátní film popisuje příběh vody na Šumavě
Akt. 28.3.2023 13.00Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě