22. 8. 2019

Vodka Stolichnaya se bude moci i nadále prodávat v ČR

Milovníci ruské vodky Stolichnaya se již nemusí obávat, že slavná značka zmizí z českých obchodů. Píší o tom Lidové noviny s tím, že prodej této lihoviny posvětil Úřad průmyslového vlastnictví.Úřad totiž podle deníku odmítl argumenty konkurentů majitele značky, společnosti Spirit, kteří si stěžovali na to, že jsou zákazníci v tuzemských obchodech klamáni tím, že slavná ruská vodka už není z Ruska, ale vyrábí se v Lotyšsku. Podle verdiktu známkového úřadu však není podstatné, kde vodka vzniká, ale že jsou při její výrobě používány důležité suroviny z Ruska. Česko přitom není první zemí, kde se spor o ruský původ vodky rozpoutal. Už před několika lety řešily spor i soudy v americkém San Francisku a německém Hamburku. V USA i Německu soudy rozhodly, že vodka se může hlásit k ruskému původu. Vodka s názvem Stolichnaya je přitom druhou neprodávanější vodkou na světě a ročně jí zákazníci odeberou za více než dvě miliardy dolarů.

Na to, že ruská vodka Stolichnaya, jejíž výroba se začala na počátku minulého století v Moskvě, už není ruská, ale lotyšská, si stěžovalo několik firem spojených s ruským koncernem FPK. Ten má práva na výrobu a distribuci vodky Stolichnaya pouze v Rusku a dlouhodobě se snaží zpochybnit ruský původ vodky od společnosti Spirit. Ta je zase distributorem tohoto nápoje mimo Rusko.

V Česku měla k úspěchu a popření ruského původu vodky pomoci také dva roky stará kontrolní zpráva Státní zemědělské a potravinářské inspekce. V ní je uvedeno, že vodka už není nabízena k prodeji jako výrobek z Ruska. „Historie vodky Stolichnaya je spjatá s Ruskem, o to více klamavá je současná situace, kdy je jak stáčírna, tak země původu Lotyšsko,“ je uvedeno v návrhu na zrušení ochrany značky Stolichnaya v Česku.

Společnost Spirit, která sídlí na Kypru a v Lucembursku, ale Úřadu průmyslového vlastnictví předložila důkazy a faktury, které dokazují to, že hlavní surovinou pro výrobu vodky Stolichnaya je ruský etanol destilovaný z obilí. Kvůli tomu firma upravila i svoje etikety, kam přidala k názvu vodka ruského typu místo výroby v Lotyšsku. A podle společnosti Spirit je možné podle certifikátů původu dokázat, že stejná vodka vyrobená z ruského lihu jde jak do České republiky, tak třeba do Brazílie. A do Česka se za uplynulých pět let dovezly desítky tisíc litrů vodky Stolichnaya. Šéf Úřadu průmyslové vlastnictví Josef Kratochvíl tak rozhodl, že společnost Spirit jednoznačně prokázala, že vodka Stolichnaya je sice vyráběna v Lotyšsku, avšak z lihu, který pochází z Ruska. „Lze tedy takto označenou vodku považovat za výrobek pocházející z Ruska,“ rozhodl Kratochvíl. Podle něj je kvalita každé vodky dána především výrobním postupem a recepturou, ne místem výroby. „Je proto nerozhodné, zda se vyrábí v Rusku, nebo Lotyšsku, ale zásadní je, že líh pochází z Ruska, obzvlášť pokud je ochrannou známkou chráněn výrobek s názvem vodka ruského typu,“ uvedl v rozhodnutí Kratochvíl.

V Česku nejde o první spor o ruskou vodku. Až k Nejvyššímu správnímu soudu v roce 2007 doputoval spor o ochrannou známku Starka vodky, jedné z tradičních ruských značek. Součástí známky Starka vodka byly i nápisy „ruská vodka“ a „dováženo z Ruska“. A to se nelíbilo ruskému koncernu ZAO Sojuzplodoimport, který má v Česku registrovány další značky používané pro alkoholické nápoje, jako je Baikal, The Jewel of Russia nebo Moskvich. Se žalobou ale koncern neuspěl, značka Starka Vodka ochranu v Česku získala.

Zdroj: Lidové noviny, ilustrační foto Naše voda

9.12.2013 9.42, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1