31. 5. 2020

22.5.2020 9.47, Rubrika: Čistota vody a rekreace

Vodácké organizace chtějí zachovat putovní tábory

Ministerstvo zdravotnictví (MZ) dalo minulý týden doporučení pro konání dětských táborů, které povolilo i pro velké skupiny při dodržování zvýšených hygienických pravidel. Bohužel putovní tábory, kdy např. vodácké oddíly splouvají řeku a nejsou proto vázány k jednomu místu, důrazně nedoporučují.

O zákazu sice nebylo zatím rozhodnuto, ale doporučení je v podstatě zákazem. Vedení jednotlivých organizací nepovolí putovní tábory, když MZ nedoporučuje jejich pořádání. Letní putovní vodácké tábory jsou velmi důležitou součástí vodáckých organizací a prací s mládeží. Pravidelně v létě se vydávají v menších skupinách do cca 30 lidí splouvat naše řeky, kdy obvykle nocují mimo kempy na pronajatých loukách. Kempům se převážně vyhýbají z důvodu koncentrace lidí a častého rušení nočního klidu. Také počet puťáků je jen v jednotkách procent oproti klasickým statickým táborům.

„Děti v současné době podstatě nesmí do škol, na kroužky omezeně a přes léto ministerstvo zakáže i to poslední, na co se těšily. Pro naše oddíly vodních skautů je nemožnost pořádat vodácký putovní tábor téměř likvidační. Je to podstata činnosti oddílu, vyvrcholení celoroční práce. Když o tuto akci přijdeme, děti nemusejí již v září do oddílu nastoupit,“ říká David Svoboda, kapitán vodních skautů.

Jeho slova doplňuje Petr Ptáček z Asociace vodní turistiky a sportu (AVTS): „Je důležité se ptát, jestli není lepší, pokud budou děti izolované na řece a v přírodě pod dohledem několika vedoucích, kde budou mít náplň volného času, nebo jestli budou bez dozoru v nákupních centrech, kinech nebo doma na počítačích. Nemluvě o psycho-hygieně z mnoha měsíců trvající karantény a ztráty kontaktu s kamarády. Mnohé děti mají vodácký oddíl jako jediný koníček.“

Pokud MZ povolilo tábory s velkou koncentrací dětí, povolilo příměstské tábory, proč nedoporučuje tábory malých skupin na řece? Přitom jízda na kánoích posiluje jak imunitu pobytem v přírodě, tak i děti sportují a učí se novým dovednostem. Kontakt s jinými lidmi je minimální, v obcích se řeky neopouštějí, tzn. nedochází ke kontaktům s místními, zároveň řeka je přirozená bariéra. „Paradoxem je, že pokud budou děti splouvat řeku s rodiči v rámci vodácké party a tábořit na tábořištích, nebudou porušovat žádná pravidla. Pokud bude stejná akce organizována v rámci oddílů, je to epidemiologický problém, který se nedoporučuje,“ dodává Ptáček z AVTS. Oddíly i vedoucí jsou připraveni dodržovat zvýšená hygienická pravidla, která jim budou doporučena, ale nejsou připraveni na úplný zákaz jejich táborů.

Zdroj: Asociace vodní turistiky a sportu, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

22.5.2020 9.47, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

LÍTOŽNICKÝ RYBNÍKLÍTOŽNICKÝ RYBNÍK
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31