18. 7. 2019

Vodácké kontroly suchých jezů mají první výsledky

Na webu suchých jezů pomalu přibývají jezy, na kterých není žádná voda a pod nimi je obvykle sucho. Informuje o tom vodácký server raft.cz a dodává, že se i díky tomu rozbíhá úřednická mašinérie, kdy se vodáci snaží upozorňovat na tyto jezy příslušné vodoprávní úřady.

V dopise po nich Český svaz kanoistů (ČSK) žádá, aby zajistili dodržování manipulačních řádů, ve kterých je stanoveno minimální zůstatkové množství vody přes jez. Tedy hodnota, která je obvykle stanovena při udílení licence malým vodním elektrárnám (MVE), a která má ochránit běžný vodní život pod jezem. V důsledku těchto dopisů proběhly dvě kontroly, a to na třech jezech na Sázavě a dvou na Lužnici. Bohužel kontrola byla předem ohlášena z důvodu vstupu na cizí pozemek a světe div se, voda v ten den tekla přes jindy suchý jez v dostatečném množství. Nicméně se zjistilo, že na jezu Brodce je neschválené navýšení koruny jezu, což se bude řešit ve správním řízení. Druhý den bylo opět na jezech sucho. Jenže to nás neodradilo a ČSK  jel po měsíci jezy znovu nafotit. Kromě jezu v Čerčanech, kde byl dodržen průtok přes korunu, bylo na ostatních sucho. Znovu se fotografie předložily na místní vodoprávní úřad, aby se tím úředníci zabývali.

Na Lužnici též proběhla kontrola na dvou jezech a na základě kontroly se měla sejít meziresortní komise. Bohužel nemáme žádné relevantní závěry, i když se sešla již na konci května a též nemáme zatím žádné oficiální vyjádření ani z kontroly na Sázavě, i když o ně opakovaně žádáme.

Vzhledem k tomu, že cesta přes vodoprávní úřady je velmi zdlouhavá, oslovili jsme přímo ministerstvo zemědělství prostřednictvím poradce pana Havla. Ministerstvo je v této oblasti suchých jezů zcela na naší straně a bude informovat ředitele jednotlivých povodí, aby byly kontroly prováděny jejich pracovníky bez předchozího ohlášení. Dále byl informován ředitel ochrany vod na Ministerstvu životního prostředí. Pozitivní změnou je to, že se budou na kontrolovaných jezech umísťovat cejchy s označením minimálního zůstatkového průtoku, aby bylo ihned viditelné, jestli je limit dodržován nebo ne. Poslední dobrou zprávou je, že na suchém jezu Černé Budy, kde je i suchá kartáčová propust, se dokonce provede mírné navýšení koruny jezu, aby teklo více vody právě propustí.

Zdroj: www.raft.cz, ilustrační aktuální foto jez Hýskov: raft.cz

31.7.2014 7.49, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

ZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍNZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍN
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červenec 2019 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4