20. 9. 2020

3.8.2020 9.39, Rubrika: Čistota vody a rekreace

Vodáci: Nově budované sportovní propustě jsou nebezpečné

V současné době se na řadě míst projektují takové sportovní propustě, které jsou nebezpečné pro splutí a musí se kvůli tomu uzavírat. V dopisu představitelům ministerstev zemědělství a dopravy na to upozorňuje předseda Asociace vodní turistiky a sportu Petr Ptáček.

„Projektanti jezů nemají žádné podklady, kterých by mohli využít, a proto dělají propustě metodou pokus – omyl. Výsledky jsou patrné na několika nových propustech na Vltavě a další se chystají stavět na Ohři i jinde,“ informuje Ptáček. Vodáci se přitom podle něj nedostanou vždy k tomu, aby se mohli k zamýšleným propustím vyjádřit, a pokud ano, projektanti odmítají jejich připomínky do projektů zapracovat. „Pak vznikají propustě podobné té na Vltavě (jez Konopa – stavitel soukromá osoba), kde jde proud přímo do kamení. To samé platí pro Jelení lávku a další propustě. Tedy vzniká něco, co je vyloženě nebezpečné. Vodáci by i rádi měli náročnější propustě než “instantní” průjezd bez vlnek, ale teď vznikají opravdu nebezpečné záležitosti, kdy je loď například směřována přímo do obložení břehu lomovým kamenem nebo do nebezpečného jezu. Propust Konopa musela být dočasně uzavřena, bylo tam mnoho poranění dolních končetin,“ podotýká Ptáček.

Vodáci proto zmiňovaným ministerstvům nabízejí pomoc v podobě odborných doporučení či vytvoření modelových propustí, z nichž by se dalo při stavbě dalších propustí vycházet. K tomu je však zapotřebí, aby měla tato odborná doporučení svou váhu, což v praxi znamená, aby je ve spolupráci s vodáky ministerští úředníci vůči projektantům společně obhajovali a prosazovali.

Zdroj a foto ukazující nebezpečí odrazných proudů: Asociace vodní turistiky a sportu

 

3.8.2020 9.39, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla, Hlavní zprávy

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

SYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍSYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍ
Foto: Vojta Herout

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Září 2020>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4