4. 6. 2020

Vodáci a malé vodní elektrárny se dohodli na spolupráci

Mezi Svazem podnikatelů pro využití energetických zdrojů (SPVEZ), Cechem provozovatelů malých vodních elektráren (CECHMVE), Českým svazem kanoistů (ČSK) a serverem suchejezy.cz došlo tento týden k dohodě o spolupráci.

Stalo se tak za účasti a přispění portálu Naše voda, přičemž cílem dohody je umožnit vodákům, pokud to dovolují klimatické podmínky, bezproblémové splouvání řek přes jezy, kterými jsou řeky přehrazeny. Konkrétně v těch místech, kde využívají vodu z nadjezí malé vodní elektrárny (MVE) k výrobně elektřiny. Ty musí na jezech dodržovat takzvané minimální zůstatkové průtoky, a tuto skutečnost začala na podněty vodácké veřejnosti letos intenzivněji než v minulosti kontrolovat Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). Většina vodáckých podnětů poukazujících na nedodržování minimálních zůstatkových průtoků se přitom ukázala jako oprávněná.

Na druhou stranu, z celkem 1400 MVE jsou problémy, jak poznamenal Pavel Šálek z ČSK, jen na několika z nich. Ne všechny MVE také vlastní nebo provozují výše zmíněné organizace – SPVEZ sdružuje zhruba 400 takových subjektů, CECHMVE přibližně 200. To znamená, že v některých lokalitách mohou problémy se zůstatkovými průtoky přetrvávat.

Dohoda, která by měla spatřit světlo světa v nejbližších dnech, je ale i tak průlomová. Všechny strany se totiž na jednání shodli, že pokud není na jezech, kde je stanoven minimální zůstatkový průtok, tento průtok dodržován, jde o porušení zákona. Pokud přitom takový stav vodáci zjistí, měli by v prvé řadě informovat majitele či provozovatele MVE, který by měl co nejdříve zjednat nápravu. Teprve když se nic nezmění, budou vodáci o situaci informovat příslušné kontrolní a další odpovědné orgány.

Text dohody portál Naše voda samozřejmě zveřejní, stejně tak výsledky kontrol ČIŽP za letošní hlavní vodáckou sezónu. Ty by měly být k dispozici na konci příštího měsíce.

Naše voda – Petr Havel, ilustrační foto www.suchejezy.cz (jez Libštejnský mlýn)

21.8.2015 14.24, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VN JEŽKOVECVN JEŽKOVEC
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Červen 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5