5. 4. 2020

29.5.2014 11.22, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině

Voda způsobila v obcích na Jesenicku spoušť

Desítky profesionálních a dobrovolných hasičů jsou stále nasazeni při pomoci po vydatných srážkách s přívalovým deštěm, který během několika hodin způsobil v noci na čtvrtek bleskové záplavy v sedmi obcích na Jesenicku. O zásazích informoval mluvčí HZS Olomouckého kraje Zdeněk Hošák.

Voda způsobila problémy i na většině komunikacích vedoucích k obcím postižených vodou, jmenovitě Česká Ves, Zlaté Hory, Písečná, Velké Kunětice, Mikulovice, Zlaté Hory Ondřejovice a Supíkovice. Voda většinou přišla z polí, místní potoky či říčky, běžně bez vody, se proměnily v několika metrové běsnící koryta. Převážné místní dobrovolné jednotky s obětavými obyvateli postižených obcí stavěly provizorní hráze z pytlů s pískem, plechů, obrubníků a dalších tak aby zabránili zaplavení obydlí.

Hasiči na třech místech zajistili přípravu pytlů s pískem, v Jeseníku v technických službách a dále ve Zlatých Horách a České Vsi. Prakticky ve všech sedmi postižených místech jsou nasazeny plovoucí či jiná čerpadla a provádí se odstraňování větších vodních lagun. Komplikace voda způsobila i na železnici, v Mikulovicích voda podemlela trať a provoz do odstranění problému byl zastaven.

Ve Zlatých Horách místní části Ondřejovicích místní jednotka zachránila může z vozidla uvězněného v proudu vody zaplavené komunikace.

Evakuace třiceti dětí z tábory proběhla v obci Vidnava, místní část Velká Kraš, ve spolupráci se starostkou obce Vidnava bylo zajištění náhradní ubytování v nedalekém penzionu.

Spoustě domácností byla poskytnuta pomoc v nejkritičtějších chvílích, kdy voda zatopila domy i do výšky jednoho metru.

Velké starosti hasičům dělá také rybník v České Vsi, je zde nasazeno několik čerpadel, hrozí zde protržení hráze, to by znamenalo velké komplikace, v blízkosti je zde několik rodinných domků.

Situace na tocích dosahovala až třetího povodňového stupně a to Černý potok, aktuálně je na prvním stupni. Vidnávka dosahovala rovněž třetího stupně, aktuálně je rovněž na prvním stupni. Na řece Bělá hladina dosahovala druhého stupně, aktuálně je rovněž bez nebezpečí.

K pomoci ze situací na místo dorazila také těžká technika ze stanice v Olomouci a ze Záchranného útvaru Hasičského záchranného sboru z Hlučína. Tato pomoc bude nasazena po rozednění, k odstraňování naplavenin a další pomoci.

Zdroj a foto: HZS Olomoucký kraj

29.5.2014 11.22, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VODNÍ NÁDRŽ ŠVÁBÍNOVVODNÍ NÁDRŽ ŠVÁBÍNOV
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Duben 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3