15. 8. 2020

18.6.2018 0.18, Rubrika: Čistota vody a rekreace

Voda většiny pražských koupališť je vhodná ke koupání

Ve většině pražských koupališť je voda vhodná ke koupání. Proti předchozímu měření z konce května se zhoršila průhlednost vody na přírodním koupališti Hostivař. Vyplývá to z výsledků měření, které zveřejňuje hygienická stanice na webu.

Rozbory vody hygienici naposledy provedli v pondělí 11. června. Z koupaliště Šeberák, kde květnové testy odhalily sinice, budou výsledky pravděpodobně až příští týden v úterý.

“I přesto, že je jakost vody v pražských koupalištích na přijatelné úrovni, přesto hygienici lidem doporučují se po každém vykoupání důkladně osprchovat pitnou vodou,” uvedl v tiskové zprávě ředitel pražské hygieny Jan Jarolímek.

Rozbory vody z přírodního koupaliště Hostivař ukázaly, že se zhoršila průhlednost vodyVoda je ale nadále vhodná ke koupání. Snížená kvalita vody je nadále v koupališti Džbán, kde je znatelné zakalení. Snížená průhlednost vody se v tomto přírodním koupališti objevuje pravidelně.

V Šeberáku zjistili hygienici přítomnost sinic hned při letošním prvním měření kvality vody 28. května. Sinice obsahují látky, které mohou vyvolat alergické reakce. Podle citlivosti se mohou u koupajícího objevit vyrážky, zarudlé oči, rýma i dýchací obtíže. V Šeberáku se problémy s kvalitou vody objevují opakovaně. V minulém roce takřka po celou sezonu byla voda v Šeberáku nevhodná ke koupání a většinu času platil zákaz koupání. Podle dnešního vyjádření hygieniků nebyly výsledky odběru vzorků vody z Šeberáku dodány, provozovatel je nyní musí podle zákona zajistit na své náklady. “Výsledky budou k dispozici pravděpodobně v úterý 19. června,” uvedl hygienik.

V rybníce Motol a v biotopu Radotín je kvalita vody nadále hodnocena jedničkou, tedy jako vodavhodná ke koupání. Mimo provoz je zatím koupaliště Lhotka v Praze 4, které je zavřené od roku 2012. Zchátralé koupaliště se rekonstruuje. Zatím není jasné, jestli se práce na areálu s biotopovým koupalištěm stihnou dokončit ještě pro letošní sezonu.

Hygienici kontrolují vodu v koupalištích pravidelně. V Praze sledují pět přírodních koupališť, a to Lhotku, Šeberák, Motol, Džbán a Hostivař, dále koupaliště s přírodním čištěním vody Radotín a betonovou nádrž Divoká Šárka. Kvalitu označují na pětistupňové škále piktogramy sluníček, která svou barvou označují odpovídající zdravotní riziko koupání. Při zhoršení kvality vody na oranžový a červený stupeň vydávají upozornění pro občany, tohoto stupně zatím voda v žádném ze sedmi kontrolovaných koupališť v Praze nedosahuje. O znečištění vody je návštěvníky povinen informovat i provozovatel koupaliště, a to po celou dobu trvání znečištění. Informace musí být umístěna na všech pokladnách u vstupu na koupaliště, nebo na viditelné místě v blízkosti koupaliště.

Podle předpovědi meteorologů pro Prahu bude víkendové počasí lákat k vodě. V sobotu mohou venkovní teploty vystoupat na 27 stupňů Celsia a v neděli ještě o stupeň výš. Na konci víkendu očekávají bouřky a příchod studené fronty.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto

18.6.2018 0.18, Rubrika: Čistota vody a rekreace

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

VODNÍ DÍLO ORLÍKVODNÍ DÍLO ORLÍK
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Srpen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6