7. 8. 2020

29.6.2018 1.00, Rubrika: Čistota vody a rekreace

Voda v rybnících je většinou dobrá, zákaz jen na několika místech

Kvalita vody v přírodních koupalištích v Česku je před prázdninami většinou dobrá. Přesto se již vyskytly první lokality, ve kterých je vyhlášen zákaz koupání, jako například v rybníku Sykovec na Žďársku a Rosnička na Svitavsku. Závadnou vodu zjistili hygienici i v biotopech v Modré na Uherskohradišťsku a v Honěticích na Kroměřížsku.

ČTK to zjistila z dat krajských hygienických stanic. Chladné a deštivé počasí v posledních dnech ke koupání neláká, teploty ke 30 stupňům by se podle předpovědi měly vrátit v polovině příštího týdne.

Častou příčinou horší kvality vody v přírodních koupalištích jsou sinice, které mohou u koupajících vyvolat například vyrážky, podráždění očí či rýmu, ale i žaludeční a střevní potíže nebo jaterní problémy. Výskyt sinic ve vodě si mohou lidé ověřit jednoduchým testem, kdy vodu naberou do plastové lahve a po půl hodině ověří, zda se zelené částice shromáždily u hladiny. Pokud ano, jsou to sinice. Pokud zůstane voda rovnoměrně zakalená, nebo se začne tvořit větší zákal u dna, pravděpodobně jsou to řasy.

Ve zlínských biotopech bylo zjištěno mikrobiologické znečištění nad stanovený limit, řekla ČTK Eva Javoříková z Krajské hygienické stanice ve Zlíně. Provozovatelé obou biotopů podle ní musejí vyhlásit zákaz koupání a zajistit nápravu. Kvalita vody v dalších přírodních koupalištích Zlínského kraje zůstává i nadále dobrá.

Na Vysočině v rybníku Sykovec platí zákaz koupání od 7. června, i v tomto týdnu při poslední kontrole bylo v jeho vodě velké množství sinic, z nichž by se mohly uvolňovat toxiny. V kraji se vodazhoršila i v některých dalších přírodních koupalištích. Nevhodný ke koupání je podle hygieniků rybník Černý na Jihlavsku, kde také přibylo sinic. Čistou vodu na Vysočině nabízí devět z 18 zkontrolovaných vodních ploch.

Nevhodná je voda ke koupání také v nádrži Brušperk na Frýdecko-Místecku, hrozí tam kožní problémy cerkarie, tedy larvy motolic. Problémy jsou tam ale dlouhodobě, na dalších přírodních koupalištích v regionu je kvalita vody stále dobrá. Hygienici v Plzeňském kraji nedoporučují ke koupání rybník Valcha na Klatovsku. Zvýšené množství sinic tam může představovat pro plavce hygienické riziko.

Odborníci upozorňují na to, že u koupališť ve volné přírodě, nádrží a koupacích oblastí nelze vyloučit změnu jakosti vody v důsledku přívalových srážek a možných splachů z okolí. Hygienici sledují kvalitu vody jen na vodních plochách uvedených na jejich webových stránkách. Jinde není kvalita vody monitorována, a koupání je tam tak na vlastní nebezpečí.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto

29.6.2018 1.00, Rubrika: Čistota vody a rekreace

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

MYSLIVECKÝ RYBNÍK, KornaticeMYSLIVECKÝ RYBNÍK, Kornatice
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Srpen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6