25.1.2019 0.22, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Voda může mít v potravinářství mnohem širší použití, než se zdá
Obyčejná voda je po všech stránkách podivuhodná tekutina. A ještě zajímavější je, když se upraví některé její parametry, jako například pH vody, které má za normálních okolností hodnotu 7, což představuje neutrální reakci.
Jak totiž informuje portál Vitalia.cz., voda může mít i jiné hodnoty pH, což mimo jiné využívá tuzemská společnost – výrobce hotových jídel Expres Menu. Uvedená společnost přitom ve svém provozu používá kyselou (pH 3) i zásaditou (pH 12) vodu, přičemž účinky obou „druhů“ jsou veskrze praktické a management společnosti o nich v nadsázce mluví jako o „živé“ a „mrtvé“ vodě. S pohádkami ani s oživováním někoho nebo něčeho to ovšem nemá nic společného – s potravinářskou výrobou ale ano.
Například „mrtvá“ voda – voda o hodnotě pH 3, představuje podle marketingového ředitele společnosti Adama Sogela účinný a zcela přirozený desinfekční prostředek. Společnost využívá takto kyselou vodu například k sanitaci prostor, v nichž se připravují pokrmy za pomoci fugátoru, který vytváří jemnou mlhu, aby se voda lépe rozptýlila. K sanitaci díky tomu není třeba používat různých chemických prostředků, jako je Savo a další přípravky, navíc je možné zhruba po 20 minutách do takto desinfikovaného prostoru jít.
„Živou“ vodu o hodnotě pH 12 pak v Expres Menu přidávají do vody, v níž se vaří vývary, omáčky a další složky jejich pokrmů. Hlavním důvodem je v tomto případě především snaha snížit v potravinách obsah soli, což je v současné době proces, o který se snaží celá řada výrobců. Podle Sogela se přesto využitím takovéto zásadité vody zlepšují senzorické vlastnosti pokrmů a ty chutnají i bez použití soli výrazněji. Ve hře jsou však i další možná pozitiva použití zásadité vody (s běžnou vodou je namixována v tajném podnikovém poměru), jako je možná likvidace volných radikálů v těle příjemce příslušných pokrmů a tedy příspěvek k prevenci rizik rakoviny. Což vyplývá z některých již publikovaných studií, na druhou stranu ale k nějakému jasnému tvrzení chybí stále ještě dostatek informací. Faktem ale je, že testování vody o pH 12 v chovech kuřat vedlo k závěru, že kuřata, kterým byla to pítek přidávána tato voda, lépe prospívala a rychleji přibývala na váze.
Částečně to potvrzují i výzkumy, které se týkají poněkud známější a také prověřenější „těžké vody“. Ta má na straně jedné horší rozpustné vlastnosti, na straně druhé ale dřívější experimenty na myších prokázaly, že těžká voda potlačuje buněčné dělení, což v praxi znamená zpomalování procesu rakoviny. Také těžká voda má jiné než „normální“ pH – v tomto případě je jeho hodnota 7,41.
Nejen uvedené příklady naznačují, že lidské poznání i o tak všudypřítomné a zdánlivě každému známé vodě má ještě své rezervy. Vodu přitom každý používá při vaření i při výrobě potravin, i pěstování surovin k výrobě potravin. To je však voda „běžná“, s neutrální pH 7. Jak je ale vidět, jsou i jiné „druhy vod“ a jejich použití může být, jak se zdá, širší, než je dosavadní praxe.
Zdroj a plné znění článku: https://www.vitalia.cz/clanky/ziva-zasadita-voda-a-mrtva-kysela-voda-ve-vyrobe-potravin/, ilustrační foto Naše voda
25.1.2019 0.22, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách