23. 8. 2019

Voda bez těžkých kovů za 20 dolarů

Mladý americký teenager přišel na trh s vynalézavým řešením, které by mohlo do roku 2030 zajistit čistou vodu pro všechny lidi na naší planetě. Na ekologickém serveru bio-info o tom píše Janka Mikudová.

Lidská vynalézavost je bezmezná. Navíc může být o to krásnější, když se o její výsledky chcete nezištně podělit se světem. Inspirativním příkladem v tomto směru je jednoznačně i Perry Alagappan, osmnáctiletý student z amerického Texasu, který během Světového týdne vody představil svůj unikátní a zejména levný způsob čištění vody od těžkých kovů a chemikálií. Toto znečištění je primárně důsledkem nadměrného množství e-odpadu, který je nelegální exportován a zneškodnit v nejchudších zemích světa.

Kde končí vaše staré telefony či počítače?

Technické inovace s sebou většinou přinášejí i lidskou chamtivost. Lidé chtějí mít více, každým dnem si kupují lepší, výkonnější a modernější počítače, mobilní telefony či jiné (nejen) elektronické zařízení. Nové se nahrazuje ještě novějším a nedávno darován vánoční dárek končí na hromadě odpadu nelegálně skládkování primárně v rozvojových zemích. A to je problém. Recyklační společnosti v Číně a Indii totiž vedle zpracování odpadového materiálu zamořují okolní vodní toky a podzemní zásoby vody těžkými kovy a chemikáliemi, a přispívají tak k výraznému snížení kvality života místních obyvatel.

Jak zajistit pitnou vodu pro obyvatele rozvojových zemí?

Rozlousknutí tohoto problému, který dosud nevěděli efektivně vyřešit ani nejlepší vědci, přinesl až mladý americký teenager. “O čištění vody jsem se začal více zajímat, když jsem navštívil své prarodiče v Indii a na vlastní oči jsem viděl, jak elektronický odpad znečišťuje životní prostředí,” řekl pro portál theguardian.com Perry, čerstvý vítěz Stockholm Junior Water Prize.

Vysoké náklady a závislost na fosilních palivech byly dosud úhlavním nepřítelem aplikace stávajících řešení čištění vody, jako jsou chlorování, destilace, high-tech filtrace a jiné. Právě proto se Perry rozhodl vymyslet filtr, který by byl cenově přístupný a jednoduše využitelný i v běžných domácnostech.

Udržitelné řešení za 20 dolarů

Jak to celé funguje? Filtr, který je vyroben z grafenové nanotrubic, odstraňuje z vody až 99 % těžkých kovů. Opláchnutím obyčejným vinným octem lze navíc filtr opětovně použít a není třeba ho hned vyměnit jako běžné filtry nebo sítka, které byly využívány dosud. Vysoce koncentrovaný odpad se tak vypaří zanechávajíc pouze povlak čistého kovu, který může být znovu použit při různých aplikacích.

Kde tento filtr lze použít?

Technologii lze využít v domácnostech umístěním do vodovodních kohoutků nebo v průmyslu nahrazením současných neobnovitelných filtračních systémů, jako je například reverzní osmóza. Právě tato technologie je totiž více než  pětkrát nákladnější na výrobu.

Inovace by měly být dostupné každému

Je více než běžné, že moderní vodní technologie podléhají mnohým patentem a licencím. Perry se však v tomto směru rozhodl udělat výjimku a sdílet jeho průlomovou inovací a získané vědomosti s celým světem. Jak on sám tvrdí: “Musí to být dostupné pro každého. Inovativní myšlenky nemůžete jen tak zamknout před světem. Pokud totiž skrýváte před lidmi myšlenky, které mohou odemknout lidský potenciál, jen blokujete světový progres. Naopak, když je otevřete všem, je to jako když se lidé z více zemí spojí a vy se můžete pohnout dál.”

Podle Rémi Kauppi, programového pracovníka pro Water Aid, se tento inovativní, jednoduchý a dostupný způsob jeví jako proveditelné řešení jednoho z hlavních cílů udržitelného rozvoje Spojených národů, kterým je čistá voda pro každého a všude do roku 2030.

Zdroj: www.bio-info.cz, autor:  Janka Mikudová, stážistka v týmu odpovědného podnikání Nadace Pontis, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

16.2.2016 10.09, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1