20. 9. 2020

20.8.2019 14.55, Rubrika: Čistota vody a rekreace

Vltavská cesta provede cykloturisty od pramenů řeky až do Mělníka

Čarovným putováními Povltavím z jižních do středních Čech v sedle jízdního kola provede návštěvníky spolehlivě a se vším všudy kvalitně značená Vltavská cyklistická cesta. Připomíná to ve své zprávě Jihočeská centrála cestovního ruchu (JCCR).

Cyklistickou trasu navíc od Vyššího Brodu dál na sever kopíruje Sluneční cyklotrasa – EuroVelo 7. Zhruba 7 400 kilometrů dlouhá dálková trasa protínající Evropu od severu na jih, od Norska po Maltu. „Vltavská cyklistická cesta patří mezi nejatraktivnější trasy z celkových bezmála pěti tisíc kilometrů cyklostezek v jižních Čechách, nabízejících jednu z nejrozsáhlejších sítí upravených a značených cyklotras v České republice. Stejně důležitá je samozřejmě také pro střední Čechy a její význam podtrhuje fakt, že téměř celá, od Vyššího Brodu až k soutoku Vltavy a Labe u Mělníka je součástí evropsky významné mezinárodní trasy EuroVelo 7,“ uvedl ředitel JCCR Jaromír Polášek.

Stezka vede od pramenů Vltavy do Borových Lad, Horní Vltavice, Frymburku, Lipna a Vyššího Brodu, kde se napojuje na Sluneční cyklotrasu. Dál pokračuje na Rožmberk nad Vltavou, Český Krumlov, Zlatou Korunu, České Budějovice, Hlubokou nad Vltavou, Týn nad Vltavou, Albrechtice nad Vltavou, okolo Písku na Zvíkovské Podhradí, Kučeř a podél Orlické přehrady, kde opouští jižní a pokračuje dál středními Čechami, na Klučenice, Kamýk nad Vltavou, Slapy, Štěchovice, Davli a Prahu. Hlavním městem vede přes Braník, Letnou, Stromovky do Tróji, odkud pokračuje dál do Klecan, Veltrus a přes Všestudy, Dědibaby, Zálezlice a Hořín do Mělníka.

„Nabídka je na celé trase velmi bohatá a současně velmi variabilní. Na bicyklu je tak možné strávit jeden den, celý víkend, týdenní, čtrnáctidenní či ještě delší dovolenou, a přitom se nenudit,“ poznamenal Polášek. K nejkrásnějším úsekům patří téměř deset kilometrů cyklostezky Jezerní z Frymburku na hráz Lipenské nádrže a dvanáct kilometrů dlouhá stezka po břehu Vltavy podél Hněvkovické přehrady. Cyklotrasa měří přibližně 460 kilometrů, z toho téměř 300 kilometrů prochází Jihočeským krajem.

„Ti, kteří se vydají po této trase, nebo její části, se můžou těšit na malebnou krajinu protkanou historickými památkami, kulturními i přírodními skvosty a zvlněný terén. Převažuje asfalt, nechybí ani šotolina, občas vás čekají vyježděné pěšiny – trasa je bezpečně a pohodlně sjízdná i na trekingovém kole,“ doplnila manažerka projektu „Vltava, řeka plná zážitků“ a vedoucí oddělení domácího cestovního ruchu JCCR Andrea Maxová.

Zdroj a foto: JCCR

 

20.8.2019 14.55, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

SYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍSYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍ
Foto: Vojta Herout

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Září 2020>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4