18. 6. 2019

Víte, proč je svatý Petr patronem rybářů?

Ne každý v současném ateistickém Česku ví, že ryby a rybářství jsou jako málokterá potravina a profese spojeny se vznikem křesťanství. Odrazem této historie je například i skutečnost, že patronem rybářů je Petr, který byl původní profesí – rybář.

Stručnou sondu do historie představil přitom ve své knize „Ryby pro slavnostní příležitosti“(1999) Miloš Štěpnička. Portál Naše voda jí nabízí i vám.

O patronu rybářů

S rybami byl samozřejmě spojen i vznik křesťanství, které se jako nové náboženství nejvíce rozvíjelo ve středomoří, kde ryby patřily ke hlavním zdrojům obživy.Ryba jako symbol čistoty patřila k prvním znakům v hlásání o křesťanské víře. Řecký název ICHTYS má také křesťanský základ a je složen z počátečních písmen od slov IEZÚS CRISTÓS THEÚ HIÓS SOTÉR, v překladu znamenající Ježíš Kristus Syn Boží Spasitel. Ryba se stala symbolem křesťanského spasitele a také Kristus byl na stěnách křesťanských katakomb a v prvních spisech označován jako Ryba. Pozdější spojení ryby s kotvou symbolizovalo naději v Boha a Krista.

Kristovi učedníci – apoštolové Petr, Jan, Jakub a Ondřej byli původním povoláním rybáři. Z nich nejznámější je postava svatého Petra, který je dnes patronem rybářů. Původně se jmenoval Šimon, ale Kristus mu dal jméno Petr (což přeloženo do češtiny znamená skála), aby byl jako skála stále pevný ve své víře. Ježíš Kristus se poprvé setkal se Šimonem a jeho spolupracovníky Janem a Jakubem, když se tito rybáři vraceli z lovu s prázdnými sítěmi. Kristus zrovna na břehu jezera hlásal víru zástupům, a jako správný kazatel využil příležitosti. Požádal pochybujícího Šimona s kamarády, aby znovu vyrazili na lov, a ti se v údivu všech vrátili s plnými sítěmi ryb až k prasknutí. Užaslým rybářům potom sdělil, aby ho následovali, že užnebudou lovit ryby, ale lidi do společenství křesťanů. Jezero, u kterého se toto přihodilo, se nazývalo Genezaretské, nalézá se v dnešním Izraeli a dnes se jmenuje Tiberias.

Staré legendy také popisují genezi názvu „Petrova ryba“. O co vlastně jde? Podle pověsti kráčel Kristus s Petrem po břehu Genezaretského jezera. Petr náhle vytáhl z vody rybu, která měla v ústech zlatou minci. Vhodil ji zpět do vody a na jejím těle zůstaly otištěny Petrovy prsty. Tato ryby má česká název Pilobřich ostnitý a je opravdu zvláštní, tmavé skvrny „po Petrových prstech“ jsou žlutě ohraničené a na přímořských tržnicích ji nelze přehlédnout. Avšak pilobřich je typická mořská ryba ze slané vody, kdežto Petr našel rybu s mincí ve sladkovodním jezeru.

V restauracích na jeho břehu se dodnes ryba svatého Petra také prodává. Pilobřich to ale není. Jde o místní druh tilapie, sladkovodní ryby, jejíž příbuznou chováme v teplé vodě i u nás.

Podle knihy  „Ryby pro slavnostní příležitosti“ zpracoval Petr Havel, ilustrační obrázek je součástí uvedené publikace

13.1.2012 10.12, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Rybářství a rybníkářství

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

ZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍNZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍN
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červen 2019 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30