17. 7. 2019

Veolia vyprojektuje a vybuduje ve Švédsku „čistírnu budoucnosti

Borås, druhé největší město na západě Švédska, pověřilo společnost Veolia vyprojektováním a vybudováním inovativního provozního závodu na čištění odpadních vod s využitím nejmodernějších technologií. Informuje o tom server veolia.com.

Tato exemplární čistírna odpadních vod bude vzorem hodným následování, pokud jde o energetickou účinnost a ohleduplný přístup k životnímu prostředí. Nová čistírna odpadních vod o kapacitě 210 000 ekvivalentních obyvatel vyroste na jihu Boråsu a její předání proběhne v listopadu 2018. Provozovna bude využívat nejmodernější technologie, které přispějí k nízké uhlíkové stopě, a bude schopná produkovat čistírenské kaly s maximálním energetickým potenciálem, jež zužitkuje nedaleká bioplynová stanice. Biologické čištění odpadních vod umožní separaci fosforu obsaženého v čistírenských kalech a jeho další využití jako hnojiva. Závod bude plně řízen kontrolním a monitorovacím systémem, který umožní nepřetržitou optimalizaci provozu ČOV s ohledem na environmentální, energetické a ekonomické požadavky.

Cíl: vytvoření města „s nulovým podílem energie z fosilních zdrojů“
V 60. letech minulého století se Borås zapojil do procesu udržitelného rozvoje s nízkou uhlíkovou stopou. Veolia tomuto městu poskytuje při realizaci jeho ambiciózního cíle již více než deset let potřebnou podporu prostřednictvím provozování komunální soustavy dálkového vytápění a rozvodu chladu. V roce 2010 zde Veolia vybudovala úložiště tepla o kapacitě 37 000 m3 (největší v Evropě), aby se město mohlo vypořádat se sezónními výkyvy spotřeby tepelné energie a se zimními špičkami, aniž by bylo nuceno využívat energie z fosilních zdrojů. „Angažovaný přístup, motivace a odhodlání, které Veolia prokázala, jsou zárukou toho, že v Boråsu vznikne čistírna odpadních vod splňující nejnáročnější ekologické standardy,“ uvedl Gunnar Peters, generální ředitel a předseda představenstva společnosti Borås Energi och Miljö (BEM).

Pierre Ribaute, výkonný viceprezident Veolie Water Technologies, prohlásil: „Veolia spolupracuje již několik let s městem Borås v oblasti snižování jeho uhlíkové stopy. Veolia, která je světovým pojmem v oblasti optimálního managementu přírodních zdrojů, je ideálním partnerem obcí a podniků pro zavádění globální strategie hospodaření s vodou, nakládání s odpady a hospodaření s energií. Jsme velmi hrdí na to, že jsme byli pověřeni zpracováním projektu a vybudováním nové udržitelné čistírny odpadních vod v Boråsu, a těšíme se na další pokračování této skvělé partnerské spolupráce.“

Zdroj a foto (vizualizace čistírny budoucnosti) www.veolia.com

 

22.4.2016 13.15, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

ZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍNZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍN
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červenec 2019 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4