17. 10. 2018

Ve Znojmě bude lepší voda. Rekonstrukce úpravny vod vyjde na půl miliardy

Minulý měsíc začaly práce na rekonstrukci úpravny vody ve Znojmě, včetně rekonstrukce páteřních vodořadů a důležitých vodojemů. Investorem akce, která je podporována Evropskou unií v rámci operačního programu Životní prostředí, je Zájmové sdružení obcí Vodovody a kanalizace Znojemsko. Uvedlo to město Znojmo.

Stavba za 531 milionů korun se čtyřsetmilionovou dotací od Státního fondu životního prostředí má být dokončena v roce 2014. Jejím cílem je zajištění kvality pitné vody pro skupinový vodovod Znojmo, který zásobuje na padesát tisíc obyvatel ve dvaceti obcích. Do vodovodní sítě ročně dodává 2,7 milionů kubických metrů pitné vody.

Dodavatelem prací je sdružení firem ARKO Technology a IMOS, které při výběrovém řízení prokázalo, že s touto technicky a technologicky náročnou stavbou má zkušenosti a je tím pádem je schopno zajistit hladký průběh prací. Samozřejmě se předpokládá, že se na stavbě budou subdodavatelsky podílet i znojemské firmy a že při rekonstrukci budou zaměstnání i řemeslníci ze Znojma.

„Stav jednotlivých zařízení je už na pováženou a je stále obtížnější udržet kvalitu pitné vody v normě. Odpovědní pracovníci mají samozřejmě situaci pod kontrolou, ale musíme si uvědomit, že technologie, o které je řeč, je v provozu už více než čtyřicet let. Za tu dobu se jednak opotřebovala, jednak jsme tak jako v jiných oblastech zaznamenali výrazný technologický pokrok při úpravě a distribuci vody,“ vysvětluje předseda Zájmového sdružení obcí Vodovody a kanalizace Znojemsko Vlastimil Gabrhel,

Ve Znojmě se podle radnice někdy ve vodě objevují nálezy chloroformu nad platným hygienickým limitem, občas přicházejí stížnosti na zákal v síti nebo na chlórování. Ve vodě se objevuje i železo, což je v některých úsecích způsobeno nekvalitním starým potrubím, které se musí vyměnit.

„Občané rekonstrukci v zásadě nepocítí. Vše se bude dělat za plného provozu úpravny. Půjde o technologicky i logisticky náročnou opravu, neboť páteřní řady nejsou zdvojeny. Veškeré opravy na úpravně budou probíhat prakticky v jedné místnosti. Uživatelé zaznamenají jen nutné krátké dílčí odstávky, což jistě ocení,“ dodává Gabrhel.

Je rovněž potřeba optimalizovat tlaková pásma a průtoky vody podle současné potřeby. Důležité navíc je, že rekonstrukce pomůže snížit ztráty při dodávce vody, což není pro uživatele zanedbatelný fakt. Zlepší se samozřejmě i jakost dopravované vody, například pokud jde o obsah železa a zákal ve vodě.

Skupinový vodovod Znojmo zásobuje na padesát tisíc obyvatel. Do budoucna se ale uvažuje o rozšíření skupinového vodovodu Znojmo o další obce. Konkrétně ty, které jsou zásobovány skupinovými vodovody Daníž, Božice, Damnice a Bohutice.

Rekonstruovat se bude:

Úpravna vody na Pražské ulici ve Znojmě

Vodojemy: Návrší, náměstí Republiky, Suchohrdly, Konice, Kasárna I, Kasárna II, Plenkovice, Kravsko

Vodovody: přivaděč surové vody do úpravny vody Znojmo

výtlak do vodojemů Návrší a Kasárna

Zdroj: Město Znojmo

2.5.2013 12.14, Rubrika: Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Kalendář

<< Říjen 2018 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Fotoblog

více >

VÝLOV RYBNÍKA ROŽMBERKVÝLOV RYBNÍKA ROŽMBERK
Autor: Nina Havlová

Video dne

více >