8. 4. 2020

23.4.2019 13.30, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě

Ve vojenských lesích vzniknou další dvě desítky malých rybníčků a nádrží

Po stamilionové investici v letech 2015 -2017 do zadržování vody v krajině, v rámci které vnikly v lokalitách ve správě Vojenských lesů a statků ČR (VLS) tři desítky malých vodních děl, spustil státní podnik druhou fázi programu “Živá voda VLS”.

Informoval o tom dnes mluvčí VLS Jan Sotona s tím, že za bezmála 73 milionů korun jsou v lesních lokalitách v různé fázi rozpracovanosti investice do 20 malých vodních děl, které by měly pomoci v krajině udržet vodu. Nejvíce jich vyroste v suchem nejpostiženějších moravských lokalitách na Libavé a především na Drahanské vrchovině, ale také v středočeských Brdech, na Šumavě a v severočeském Ralsku. „Investice, které jsme naplánovali v rámci druhé vlny programu Živá voda VLS, mají stejný charakter jako dokončené projekty v první fázi. Nejde o žádné obří megalomanské stavby, ale o malá vodní díla do 2 hektarů rozlohy. A jejich primárním účelem je vždy zadržení vody v dané lokalitě a zvýšení biodiverzity okolí v době klimatických změn, ale mají také krajinotvorné funkce,“ vysvětlil ředitel VLS Petr Král.

Stejně jako v první vlně programu Živá voda VLS chce státní podnik na soubor investic využít spolufinancování z evropských strukturálních fondů, především z Operačního programu Životní prostředí. A obdobně jako v první fázi má nejvíce investic zamířit do vojenského újezdu Březina na Vyškovsku a jeho bezprostředním okolí. K 13 vodním nádržím vybudovaným v letech 2015 – 2018 zde má přibýt dalších devět vodních děl (sedm vodních nádrží a dva rybníky). „Újezd Březina se rozkládá na Drahanské vrchovině, která leží ve srážkovém stínu Českomoravské vrchoviny. Proto hlavním cílem všech těchto budovaných vodních děl je akumulace vody a podpora biodiverzity v jejich bezprostředním okolí. U většiny z nich již máme hotovou projektovou dokumentaci a právě probíhá vodoprávní řízení, v případě vodní nádrže v Plžovém žlebu již je dokonce stavba v plném proudu a počítáme s dokončením v květnu,“ uvedl ředitel divize Plumlov Ladislav Pur.

Tři nové vodní nádrže pak mají vzniknout ve vojenském újezdu Libavá na Olomoucku. K nim kolegové z Lipníka nad Bečvou plánují navíc revitalizaci toku Olešnice a také opravy a odbahnění nádrží Čermná horní a Smilov. Na Mimoni pak chtějí lesníci VLS obnovit tři téměř nefunkční rybníky a vybudovat novou retenční nádrž. Dvě dvouhektarová vodní díla budou revitalizována u Hvězdova nedaleko Mimoně (Novodvorský III a Novodvorský IV). Třetí rybník pak má vyrůst v lesích u Mukařova nedaleko Mnichova Hradiště. Retenční nádrž pak plánují kolegové ze severočeské divize vybudovat v Hradčanských stěnách v CHKO Kokořínsko – Máchův kraj v oboře Velký Dub nedaleko objektu Senná brána.

„V Ralsku se soustředíme na obnovu historických vodních děl, vracíme do této lesní lokality v bývalém vojenském újezdu rybníky, které zanikly v poválečných letech, kdy kraj opustili lidé a vznikl zde výcvikový prostor. V minulosti jsme takto obnovili Hradčanskou kaskádu, v této vlně chceme vrátiti funkci dvěma rybníkům na Novodvorské kaskádě na Svébořickém potoce a obnovit Mukařovský rybník,“ vysvětlil ředitel divize VLS Mimoň Roman Vohradský.

Obdobně postupují lesníci VLS z šumavské divize státního podniku, kteří obnovují dvojici vodních děl v lesích nad Arnoštovem v povodí Blanice. Na Černém potoce je těsně před spuštěním obnova lesní nádrže, která by mohla pojmout až 17 tisíc metru krychlových vody.  Poškozený Puchárenský rybník, který právě prochází obnovou, dříve sloužil šumavským lesníkům jako splavovací nádrž. „Jde o takzvanou klauzu či klauzuru, která sloužila jako zásobník vody pro plavení dříví po řece Blanici, především v letních měsících, kdy byl nízký stav hladiny. Nyní ji využijeme pro zadržení vody v lese a bude coby připomínka šumavské historie plnit také krajinotvornou funkci,“ doplnil ředitel divize Horní Planá Milan Frnoch.

Na Brdech po loňské realizaci vodní retenční nádrže Pazderka a dvojice vodních děl na Bahnech zatím čekají z finančních důvodů s realizací vodní nádrže Klášterka na vhodný dotační titul. Projekt na přítoku potoka Rezerva tak byl zatím pozastaven. Ustoupit také museli od realizace nádrže Zdeňák z důvodu nesouhlasného stanoviska orgánů ochrany přírody.

Program investic do malých vodních děl v krajině Živá voda VLS

Brdy

Dokončeno:

VN Pazderka

VN Bahna I

VN Bahna II

Plán + výstavba:

VN Klášterka

Retenční nádrž Zdeňák

Šumava

Dokončeno:

rybník Skelná Huť

Rybník Za vodárnou

Plán + výstavba:

Puchárenský rybník

VN Černý potok

Ralsko (Českolipsko)

Dokončeno:

Rybník U Srubu

rybník Novodvorský V.

VN Lutovník

VN Knížecí

Plán + výstavba:

rybník Novodvorský III – revitalizace

rybník Novodvorský IV – revitalizace

Mukařovský rybník

retenční nádrž Senná brána

Drahanská vrchovina

(Vyškovsko)

Malá Haná – úpravy toku

Rybník Sedlákova Louka

Rybník Bělá

Rybník Jahodový žleb

VN Studýnky

VN Kotáry

VN Křivá Bříza

Rybník Ferdinand

Rybník Dalšínek

Rybník Plžák

Rybník Pod Vyhlídkou

Rybník Akátová louka

Rybník Ocúnový

Plán + výstavba:

VN Plžový žleb

VN Ježák

VN Žegrot

VN Na Valech

VN Habart

VN Křemele

rybník Hubert

rybník Hanice

VN Holanda

Oderské vrchy

(VÚ Libavá, Olomoucko)

Dokončeno:

VN Městský les

VN Bělidla

VN U Rybníčka

VN Červená

VN Městský les

VN Smilovský potok

VN Nad Loserčinou loukou

Plán + výstavba:

Revitalizace toku Olešnice

Tůně u Rakušana

VN Údolná Horní

VN Údoplná Dolní

VN Čermná horní – odbahnění

VN Smilov bezp. – odbahnění

Zdroj a foto (retenční nádrž Pazderka) VLS

 

 

23.4.2019 13.30, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzy

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

JINOŠOVSKÉ ÚDOLÍJINOŠOVSKÉ ÚDOLÍ
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Duben 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3