22. 9. 2020

Ve Velkém boleveckém rybníce je i nyní kvalita vody výborná

Zatímco průběh letní sezóny v roce 2013 byl pro vodu ve Velkém boleveckém rybníku v Plzni ve znamení obtížně zvládnutelného rozvoje vodní vegetace a přítomnosti cerkárií, sezóna letošního roku se podle vodohospodářů vyvíjí velmi příznivě. Uvedla to Eva Kriegerová z plzeňského magistrátu.

„Po chemické i bakteriologické stránce je jakost vody v Boleveckém rybníce trvale výborná a tuto charakteristiku si udrží i během letošního suchého a horkého léta. Voda se zde nemůže takzvaně zkazit, protože procesy, které jakost vody určují, probíhají v Boleváku účinně. Průhlednost vody se v posledním týdnu dokonce zvýšila na 2,9 metru,“ řekl hydrobiolog Jindřich Duras.

Podle něj byl nástup vegetačního období ve znamení velmi nízkého obsahu fosforu, tedy nejdůležitější živiny pro celý vodní ekosystém. Příznivě se projevila podzimní aplikace síranu hlinitého, který fosfor v průběhu zimy z vody „vychytával“. Proto na jaře byla nejen vysoká průhlednost vody, ale také nedošlo k silnějšímu rozvoji zelených vláknitých řas, které snižují rekreační atraktivitu lokality a zároveň se z vody odstraňují jen velmi obtížně.

„Příznivou skutečností je, že se na velkých plochách dna, které uvolnila biomasa vodního moru, rozrostly parožnatky. To jsou rostliny nízkého vzrůstu, takže nevadí ani plavcům ani jachtařům, ale zároveň pozitivně ovlivňují kvalitu vody. Z ostatní ponořené vegetace jsou nejvýznamnější porosty stolístku klasnatého. Ty lze ale poměrně dobře sklízet vyžínacím plavidlem,“ vysvětluje Duras. „Kosení vodní vegetace je kromě běžné práce často cíleno přímo na podporu konkrétních akcí, například soutěž lodních modelů, mistrovství v dálkovém plavání nebo jachtařské závody,“ doplňuje jej Richard Havelka ze Správy veřejného statku. „Cílem kosení není likvidace veškerých vodních rostlin, protože pro dobrou jakost vody jsou důležité. Cílem je regulovat růst ponořené vegetace tak, aby mohly být realizovány všechny rekreační aktivity,“ podotýká Havelka.

Zdroj: Plzen.eu

22.7.2014 8.27, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství

Aktuality

Ze světa

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

SYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍSYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍ
Foto: Vojta Herout

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Září 2020>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4