4. 6. 2020

19.6.2018 7.15, Rubrika: Podnikání s vodou a zákony

Ve Středočeském kraji postaví na 18 nových přístavišť

Krajští radní schválili v pondělí součinnost Středočeského kraje na projektu „Rozvoje rekreační plavby na území Středočeského kraje“, který připravilo Ředitelství vodních cest ČR. Ten předpokládá na území středočeského regionu vybudovat nové přístavy a přístaviště.

Oznámil to Středočeský kraj ve své zprávě.

„Rekreační plavba má rozhodně velký potenciál přivést návštěvníky jak do velkých měst, tak i do malých obcí a výrazně ovlivnit rozvoj cestovního ruchu. Její provázanost, například s jízdou na kole v blízkém okolí, patří k nejvhodnějším formám jak případná nová přístaviště účelně využít,“ říká radní pro oblast dopravy František Petrtýl (ANO 2011). Ten zároveň připomněl, že snaha přilákat turisty k využití lodní dopravy patří mezi celosvětové trendy, které preferují rozvoj ekologické dopravy. Její podíl i v České republice stále narůstá, což dokladuje následující graf vývoje počtu rekreačních lodí v působnosti poboček Státní plavební správy v Praze a Děčíně, do jejíž působnosti Středočeský kraj patří:

Vlastní vybudování přístavů spadá podle radního Františka Petrtýla do kompetence Ředitelství vodních cest ČR, další infrastruktura (cesty a silnice, turistické zázemí apod.) však půjde za obcemi a městy Středočeského kraje, kde by kraj rád splnil roli koordinátora. V tuto chvíli je ve středních Čechách vytipováno 18 lokalit pro vybudování přístaviště.

Vedení kraje proto hodlá pro tento účel založit pracovní skupinu, která by se měla podílet na koordinaci celého projektu. Řídit ji bude řídit krajský Odbor dopravy. „Hlavním cílem pracovní skupiny bude koordinace přípravy a realizace výstavby infrastruktury jak tzv. vodní části přístavů a přístavišť, tak dalších souvisejících součástí, jako jsou např. přístupové komunikace, parkoviště, cyklostezky a podobně,“ upřesnil radní Petrtýl. Skupina také stanoví priority, podle kterých bude navržen harmonogram výstavby. Součinnost je očekávána i ve věci územní a stavební přípravy jednotlivých přístavišť. „V oblasti financování pak bude úloha Středočeského kraje velmi důležitá až nezastupitelná, protože se zejména menší obce potýkají s omezeným množstvím finančních prostředků v rámci svého rozpočtu a bude jim potřeba s financováním infrastruktury pomoci,“ doplnil radní Petrtýl. Kraj hodlá pomoci i s propagací projektu, a to prostřednictvím profesionální marketingové strategie.

„Jsem velmi rád, že se tento záměr, u jehož zrodu jsem stál, pohnul dopředu a nabývá přesnější obrysy. Přístavy by měly být budovány po vzoru francouzských a holandských kanálů s návazností možného infrastrukturního zázemí. A samozřejmě si od toho slibujeme zvýšení cestovního ruchu,“ komentoval závěrem dnešní rozhodnutí krajské rady statutární náměstek hejtmanky a náměstek pro oblast životního prostředí a zemědělství Miloš Petera (ČSSD).

Naše voda, graf: STČ

19.6.2018 7.15, Rubrika: Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VN JEŽKOVECVN JEŽKOVEC
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Červen 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5