24.5.2017 12.02, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace
Ve středních Čechách schází kanalizace hlavně malým obcím
Ve středních Čechách schází splašková kanalizace hlavně malým obcím, jejich rozpočet na stavbu kanalizace nestačí. Obce jsou tak závislé na získání dotace nebo musí zbrzdit investice do jiných oblastí.
Řešením mohou být domácí čistírny, a to i pro městské části, jejichž napojení by kvůli vysokým nákladům na stavbu vedení nebylo ekonomicky výhodné, zjistila ČTK u vedení středočeských obcí.
Ve Středočeském kraji žilo loni podle dat Českého statistického úřadu v domech napojených na kanalizaci zhruba 72 procent obyvatel, což je v tuzemsku druhé nejnižší číslo. Počet čistíren v regionu je ale v rámci ČR nejvyšší, činí zhruba 500.
Stavba jedné čistírny odpadních vod vyjde na desítky milionů korun, obce do 500 obyvatel mají rozpočet v řádu jednotek milionů korun. Dotace mohou získat ze Státního fondu životního prostředí a také ze Středočeského Infrastrukturního fondu, který letos vypsalo hejtmanství, v něm je 160 milionů korun, ale není určený pouze na obnovu a stavbu kanalizací.
Zatímco obce nad 2000 obyvatel mají podle pravidel EU kanalizaci povinně, přibližně čtvrtina středočeských obcí, kde žije 501 – 2000 obyvatel, kanalizaci nemá. U malých obcí do 500 obyvatel je ve středních Čechách podíl těch napojených na kanalizaci ještě výrazně menší. Podle posledních dostupných dat ministerstva zemědělství z roku 2014 z těchto 623 středočeských obcí je na kanalizaci napojeno mírně přes 200, sdělila ČTK mluvčí ministerstva zemědělství Markéta Ježková.
Podle starostky Zákolan na Kladensku Lucie Wittlichové, kde budování kanalizace plánují už řadu let, je problém mimo jiné i v systému dotací, kdy obce často nemají ani na spolufinancování investice, protože dotace pokryje jen dvě třetiny nákladů (dříve to bylo i 90 procent). „Navíc bychom museli rezignovat na všechny jiné dotace, protože v momentě, kdy se pustím do kanalizace, tak mohu zapomenout na rozšíření školy, cyklostezky, opravy obecních budov a památek, komunitní centra a podobně, protože bych na to už neměla peníze,“ uvedla Wittlichová. U dalších dotací a investicí se podle ní dá i lépe plánovat na několik let dopředu, protože je větší šance na jejich získání.
Další otázkou jsou také efektivita investice, kdy v případě členitých vesnic je stavba a provozování kanalizace drahé a znamená to pro obec či občany velkou finanční zátěž. Řešením může být decentralizovaný systém několika čistíren nebo domovní čistírny. Zákolany si nyní nechávají zpracovat studii, která prověří výhodnost jednotlivých typů kanalizace. Zohlednit chtějí i dopad na životní prostředí včetně aktuálního trendu potřeby zadržování vody v krajině.
Do modernizace a zvyšování kapacity čistíren středočeská města a vodohospodářské společnosti investují, nedávno skončila například rozsáhlá modernizace kladenské čistírny odpadních vod za zhruba 160 milionů korun. Rozsáhlou opravu za přibližně 100 milionů korun spojenou se zvýšením kapacity plánuje letos zahájit i Slaný na Kladensku a velkou investici přesahující 100 milionů korun připravují také Roztoky u Prahy.
Mšeno na Mělnicku letos dostaví kanalizaci v části Sedlec za desítky milionů korun, napojeny tak budou všechny části, u kterých je to technicky možné, tedy zhruba 95 procent nemovitostí. Pro zbylé nemovitosti radnice hodlá podle starosty Martina Macha (Strana zelených) vymyslet program pro domovní čistírny, aby město podpořilo čištění odpadních vod.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto
24.5.2017 12.02, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizaceAktuality

Nové Heřminovy znovu hlasují o přehradě, starostka věří v její podporu
Akt. 26.4.2025 15.38Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony

Nová metoda českých vědců pomůže vyčistit odpadní vody od antibiotik
Akt. 25.4.2025 17.13Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě