19.10.2011 7.37, Rubrika: Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy
V roce 2012 vzrostou nejvíc výkupní ceny elektřiny u nových malých vodních elektráren
U malých vodních elektráren předpokládá Energetický regulační úřad (ERÚ) jako u jediné kategorie obnovitelných zdrojů zvýšení současné podpory prostřednictvím výkupních cen elektřiny, a to meziročně o 6,3 procenta.
Uvedl to na nedávném semináři, který byl věnován problematice malých vodních elektráren (MVE), Rostislav Krejcar z Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Takto konkrétně byly přitom na uvedené akci prezentovány výkupní ceny týkající se MVE vůbec poprvé.
V případě MVE uváděných do provozu v nových lokalitách po prvním lednu příštího roku by měla výkupní cena elektřiny činit 3 190 korun (meziroční nárůst 6,3 procenta), u MVR uvedených do provozu letos počítá ERÚ s výkupní cenou 3 060 korun (nárůst 2,0 procenta). V loňském roce postavené MVE mají dosáhnout na výkupní ceny ve výši 3 130 korun (2,3 procenta), MVE postavené v letech 2008 až 2009 pak na cenu 2 880 korun. U MVE postavených před rokem 2005 a rekonstruovaných MVE počítá Úřad s cenou 2 450 korun (2,1 procenta).
Výkupní ceny mají být podle Krejcara obecně nastaveny tak, aby byla splněna maximálně patnáctiletá doba návratnosti investic. Samotná podpora výkupních cen je v případě MVE uplatňována po dobu 30 let, zatímco v případě spalování biomasy, větrných elektráren nebo fotovoltaiky jen po dobu 20 let.
Podle statistik ERÚ vyrobí MVE zhruba 7,1 procenta energie z podporovaných zdrojů energie, podíl nákladůna ně ale činí pouze 4,6 procenta. Podpora MVE je tak podle Úřadu oproti jiným zdrojům energie efektivnější. Na rozdíl například od fotovoltaiky s průměrným ročním využitím maxima instalovaného výkonu ve výši 11 procent je využitelnost MVE v tomto parametru čtyřnásobně vyšší, a to 46 procent.
Celkem se podle statistik Ministerstva průmyslu a obchodu podílely v loňském roce veškeré vodní elektrárny na výrobě elektřiny z OZE zhruba z poloviny, konkrétně 50,1 procenty. Hrubá výroba elektřiny ve vodních elektrárnách dosáhla loni 2 789 474 MWh. Z toho u nejmenších – do 1 MW činila loňská produkce elektřiny 554 754 MWh, ve středních elektrárnách s instalovaným výkonem od 1 do 10 MW dosáhla výroba elektřiny 603 823 MWh a v největších elektrárnách s instalovaným výkonem 10 a více MW činila 1 630 897 MWh. Meziročně stoupla výroba elektřiny ve vodních elektrárnách o 15 procent, na vzrůstu se ale největší měrou podílely velké vodné elektrárny, naopak u malých MVE zaznamenaly statistiky mírný pokles. Počátkem letošního roku bylo evidováno podle ERÚ celkem 1 397 držitelů licencí pro provoz MWE do 1 MW.
Nejvíce elektřiny vyrobily loni velké vodní elektrárny Orlík, Slapy a Lipno I , ve střední kategorii Libčice nad Vltavou, Vydra a MVE Štvanice, z nejmenších MVE vyrobily loni nejvíce elektřiny MVE Březhrad, Klavary II Benátky nad Jizerou.
Pro příští rok ERÚ připravuje novelizaci vyhlášky měnící technicko-ekonomické parametry při podpoře obnovitelných zdrojů energie. Problematikou MVE se má zabývat nejbližší jednání Poslanecké sněmovny parlamentu ČR, které začíná příští týden, 25. října.
Petr Havel
19.10.2011 7.37, Rubrika: Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy