10. 7. 2020

7.6.2020 7.24, Rubrika: Statistiky a kauzy

V Jihlavě by spory o vodovody a kanalizace mohla vyřešit dohoda

Osmileté spory o předání jihlavských vodovodů a kanalizací ze Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko do majetku města podle společného prohlášení zúčastněných spějí k dohodě. Pokud vrcholové orgány těchto stran návrh schválí, mohly by být spory ukončené do začátku příštího roku.

Jak ale informuje zpravodajství ČTK, dohoda se netýká takzvaného společného nedělitelného majetku. Sporné tak dál zůstane i vlastnictví úpravny vody Hosov. “Ostatní návrhy, žaloby a žádosti stran budou stranami vzaty zpět a příslušná řízení před soudy a správními orgány budou zastavena,” stojí v prohlášení zveřejněném na městském webu. Jihlava ze svazku obcí vystoupila na konci roku 2012. Vodohospodářskou síť v Jihlavě přesto dál spravuje svazek, což ztěžuje i stavební práce v tomto padesátitisícovém městě. Kvůli špatnému stavu sítí například Jihlava nemůže dokončit předloni zahájenou opravu povrchů ulice Jiřího z Poděbrad.

Společné prohlášení se kromě města a svazku obcí týká Vodárenské akciové společnosti, jejíž jihlavská divize sítě v Jihlavě provozuje. Vyjednávací týmy těchto tří stran podle prohlášení dospěly ke konkrétním obrysům narovnání vzájemných vztahů a ukončení sporných řízení. Z prohlášení mimo jiné vyplývá to, že by Jihlava měla dostat od svazku obcí 202 milionů korun na obnovu a rozvoj vodohospodářských sítí. Vlastnické právo k tomuto majetku by měla získat na začátku příštího roku.

Vedení Jihlavy zvolené po posledních obecních volbách už v tomto sporu dvakrát změnilo právní zastoupení. První loňská změna právníků vyvolala krizi v radniční koalici. Rezignoval kvůli tomu lidovecký náměstek primátorky Jaromír Kalina. Novým náměstkem se v listopadu stal nestraník Martin Laštovička zvolený do zastupitelstva za KDU-ČSL. Primátorka Karolína Koubová (Fórum Jihlava) letos v únoru novinářům řekla, že pokud bude město pokračovat cestou vleklých soudních sporů, je pravděpodobné, že bude vydání majetku trvat ještě dlouho.

ČTK, ilustrační foto Naše voda

 

7.6.2020 7.24, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace, Statistiky a kauzy

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NAUČNÁ STEZKA OLŠINANAUČNÁ STEZKA OLŠINA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2