2. 6. 2020

Úspěch malých pivovarů trestá celní správa zvýšeným dohledem

Malé pivovary trápí zálohy na daň, které musí často platit i na čtvrt roku dopředu. Připomíná to portál IHNED.cz., s tím, že to po nich vyžaduje celní správa, pokud pivovar vyhodnotí jako nestabilní.

Pivovary upozorňují, že je tím stát připravuje o peníze, které by potřebovaly investovat do nových technologií. Rostoucí zájem zákazníků nemusí pro malý pivovar znamenat jen úspěch a rozšiřování výroby. Majitelé malých varen poukazují na to, že v okamžiku úspěchu je celní správa začne považovat za takzvané nestabilní firmy a požaduje zaplacení spotřební daně na měsíce dopředu. Kromě vynaložených peněz, které pak nemohou investovat, je vše spojené s velkou administrativní zátěží.

Podle mluvčí celní správy Martiny Kaňkové je správce daně povinen zkoumat ekonomickou stabilitu podnikatele. “V případě, že daňový subjekt v rámci hodnocení prostřednictvím finanční analýzy neobstojí, tedy výsledkem posouzení je konstatování ‘finančně nestabilní’, hodnotí správce daně i jiné skutečnosti, které by toto nepříznivé hodnocení mohly vyvážit či vyřešit,” vysvětlila Kaňková. Doplnila, že ekonomickou stabilitu musí prokázat plátce spotřební daně a je jen na něm, jaké důkazy předloží. “Metodika správcům daně stanovuje, aby se veškerými navrhovanými důkazy zabývali,” uvedla mluvčí celníků.

Podle Českomoravského svazu minipivovarů však prokazování ekonomické stability u pivovarů nemá valný smysl, a pokud pivovar včas a řádně platí daně, tak by se ho statisícové zálohy na spotřební daň neměly vůbec týkat. “Český trh s pivem je totálně nasycený a prodat z ničeho nic více piva je utopie. Stojí to práci a peníze, a když je vydáte či se zadlužíte, jste rázem ekonomicky nestabilní,” popsal situaci prezident svazu Jan Šuráň. Tvrzení celníků, že je třeba vybrat daň dopředu, navíc podle Šuráně odporuje fakt, že většinou mají složité a nákladné vybavení, se kterým nejde jen tak zmizet. “Je také otázka smysluplnosti vybírání daně za každou cenu, i když to někdy stojí více než vybraná daň,” dodal Šuráň k tomu, že zajištění daně dopředu je vykoupeno nemalými náklady státu. A rentabilita takového postupu je tedy sporná.

Zdroj:  http://HN.IHNED.CZ (redakčně výrazně kráceno), ilustrační foto (festival minipivovarů na pražském Hradě 2017) Naše voda – Nina Havlová

19.3.2018 9.21, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VN JEŽKOVECVN JEŽKOVEC
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Červen 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5