10. 7. 2020

11.3.2019 16.51, Rubrika: Rybářství a rybníkářství

ÚS odložil vykonatelnost verdiktu o šesti jihočeských rybnících

Ústavní soud (ÚS) odložil vykonatelnost verdiktu jihočeského krajského soudu, podle kterého muselo Rybářství Třeboň vrátit státu šest rybníků a další pozemky z někdejšího církevního majetku. Odklad potrvá do rozhodnutí o ústavní stížnosti podniku. ÚS to zdůvodnil například hrozbou hospodářských ztrát, zjistila ČTK z usnesení v databázi soudu.

“V případě výkonu rozsudku krajského soudu by stěžovatelce podle jejího tvrzení hrozily podstatné hospodářské ztráty, mj. v důsledku nutnosti předčasného výlovu rybníků nacházejících se na předmětných pozemcích,” stojí v usnesení. Soud také zohlednil, že podle Rybářství Třeboň by výkon rozsudku krajského soudu mohl mít dopad na celou třeboňskou rybniční soustavu, a rovněž nelze vyloučit vodohospodářské potíže, včetně zvýšeného rizika dlouhotrvajícího sucha. Na straně státu a církve, která by pozemky chtěla ve finále získat, podle soudu srovnatelná potenciální újma nehrozí, proto lze vyhovět návrhu na odklad. ÚS odkladem vykonatelnosti rozhodnutí z roku 2017 nepředjímá celkový výsledek řízení o ústavní stížnosti, plyne z usnesení. Finální rozhodnutí dosud nepadlo, potvrdila ČTK mluvčí soudu Miroslava Sedláčková.

ČTK v katastru nemovitostí dohledala, že spor je veden o rybniční pozemky v katastrech Vlachnovic, Lhoty u Vlachnovic a Petrovic u Borovan na Českobudějovicku. Konkrétně jde o Slepičník, Smrk, Cikán, Prelátský, Herdovský a Vlachnovický rybník. Spor vyvolala prelatura v Českém Krumlově. Tvrdí, že firma Rybářství Třeboň pozemky zprivatizovala, přestože patřily do historického majetku církve. O rybníky se prelatura mohla podle zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi přihlásit až po jejich převedení zpět na stát.

Hospodářské noviny loni v prosinci napsaly, že existuje více podobných verdiktů a že skupina Rybářství Třeboň sice rybníky formálně předala zpět státu, ten ale umožnil téže firmě, aby na nich dál hospodařila. Jednotlivé katolické farnosti pak musí dokazovat, že splňují zákonné podmínky pro jejich vydání.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

11.3.2019 16.51, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NAUČNÁ STEZKA OLŠINANAUČNÁ STEZKA OLŠINA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2