21. 9. 2020

Úpravna vody Želivka plánuje miliardovou investici

Zhruba jednu miliardu korun hodlá v příštích letech investovat do čištění vody prostřednictvím aktivního uhlí Úpravna vody (ÚV) Želivka. Uvedl to dnes v průběhu Dne otevřených dveří na této úpravně předseda představenstva Želivská provozní, a.s., Radek Lanč.

Den otevřených dveří na úpravně byl věnován především prezentaci záměrů akciové společnosti pro starosty obcí z okolí úpravny, spolu s atraktivní projížďkou lodí po vodní nádrži Švihov, které je podle generálního ředitele Povodí Vltavy Petra Kubaly největší vodárenskou nádrží ve střední Evropě. Projížďky se zúčastnila i redakce portálu Naše voda a připravila z ní pro vás fotoreportáž i videoreportáž, včetně originálních záběrů nedokončeného „Hitlerova mostu“ přímo z vodní hladiny. Obojí najdete tradičně na facebookové verzi našeho portálu. Foto – klikni zde!

Konkrétní výše investic do zmiňovaného dalšího stupně čištění vod v ÚV Želivka nicméně není zatím podle Lanče v současné době známa. Ve hře jsou celkem tři varianty, záležet bude také na tom, zdali se podaří získat na stavbu dotace z evropských zdrojů. Jak přitom v rozhovoru pro portál Naše voda podotkl generální ředitel Želivská provozní Vladislav Černý, tak vysoké investice by zřejmě nebyly třeba, kdyby se v bezprostředním okolí vodní nádrže, která slouží jak klíčový zdroj pitné vody pro Prahu a část Středočeského kraje, intenzivně zemědělsky nehospodařilo. Zejména kvůli tomu se do nádrže ročně dostane 10 až 12 tun fosforu splachem chemických látek z blízkých polí.

Přesto je zatím voda v nádrži nadstandardně kvalitní. Jak totiž uvedl ve své prezentaci Marek Liška z Povodí Vltavy, voda se v nádrži zdrží (jde o termín „teoretická doba zdržení – TDZ) v průměru 430 dnů, tedy více než rok, což je velmi důležité právě pro kvalitu vody. Povodí navíc podle něj provádí pravidelný monitoring kvality vody na 40 profilech v čtrnáctidenních intervalech. Další potenciál ke zlepšení stávající kvality vody skýtá podle Lišky dokončení rekonstrukce ČOV v Pelhřimově.

Naše voda, ilustrační foto, fotoseriál a video: Naše voda – Nina Havlová

29.5.2015 15.39, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Ze světa

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

SYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍSYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍ
Foto: Vojta Herout

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Září 2020>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4