14.9.2011 10.31, Rubrika: Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony
Unikátní česká miniturbína vyrábí energii z nepatrného průtoku vody
Možnost využít energii i z malého proudu vody a zároveň přispět k energetické nezávislosti venkova v sobě spojuje miniturbínka „SETUR“ vyvinutá týmem Miroslava Sedláčka ze stavební fakulty Českého vysokého učení technického (ČVUT).
Možnosti turbínky byly také tématem semináře „Mikrozdroje vodní energie jako součást energetické soběstačnosti obce“ v Královicích u Slaného. Uvedená obec totiž o jejím využití vážně uvažuje.
Z dokumentace k turbínce přitom vyplývá, že tento přístroj dokáže vyrobit zhruba 2 kW energie již při využití spádu vody 2 až 15 metrů při průtoku 5 až 15 litrů vody za vteřinu, nebo při spádu 0,5 metru a průtoku 15 až 200 litrů za vteřinu. To v praxi znamená, že turbínka může vyrábět energii z drobných vodních toků, na výtocích vody z rybníků a malých vodních nádrží, z čistíren odpadních vod a fakticky všude tam, kde v průmyslových provozech existuje využitelný spád vody.
Z dokumentace ČVUT:
Mikroturbína Setur je vodní motor,který má původ v ČR. Využívá nový hydrodynamický princip, který spočívá v odvalování tělesa osověsymetrického tvaru ve výtokovém konfuzoru. Rotorem je obyčejně dutá polokoule nebo dutý komolý kužel. Má velmi jednoduchou konstrukci a dosahuje účinnosti okolo 40 – 70 procent. Zařízení je vhodné pro velmi malé vodní zdroje a ostrovní provoz, kdy vyrobená energie je akumulována a spotřebována v místě výroby. Vyznačuje se spolehlivostí a nemá negativní vliv na životní prostředí. Je-li turbína upravena na použití s tlakovým zdrojem vody, může plnitřadu různých pracovních funkcí, například pohánět čistící nebo vrtací nástroje, rozprašovat vodu do prostoru a mnoho dalších.
Setur je patentově chráněn ve většině průmyslových zemích světa. Získal řadu domácích i zahraničních ocenění, např. první místo v soutěži o nejúspornější technologii v rámci mezinárodní konference EEBW Praha 2002, ocenění zlatý výrobek v oboru energetika na veletrhu Elektrotechnika 2003 Ostrava, první místo v soutěži o cenu inovace roku 2006, třetí místo na 6. mezinárodní výstavěvynálezů v Suzhou v Číně 2008, bronzovou medaili na jubilejním 60. mezinárodním veletrhu IENA – Nápady – patenty– nové výrobky, Norimberk Německo 2008. V roce 2009 byla mikroturbína Setur úspěšně představena na mezinárodním veletrhu Hannover Messe 2009, na mezinárodní konferenci o udržitelném rozvoji v Bruselu, byla oceněna druhým místem v soutěži Platformy podnikatelů pro zahraniční rozvojovou spolupráci v kategorii Technologie pro vodní energii, získala zlatou medaili na výstavě Genius Europe v Budapešti, zlatou medaili na výstavě IENA 2010.
Evropský patent „Fluid turbine“ má číslo EP 2171260 a byl udělen Evropským patentovým úřadem v Berlíně 6.12. 2010. Majitelem patentu je stavební fakulta ČVUT.
V současné době je turbínka využívána ve vodárně Žlutice a čistírně odpadních vod ve Stříbře. Modelový provoz využívající energie vyrobené z turbínky k osvětlení objektu je on-line k vidění v areálu Starého mlýna v Dolních Počernicích. Technologie je také instalovaná na horském potoku v Tannenbergu v Německu.
Další lokalitou bude s největší pravděpodobností obec Královice. Její starosta Luděk Šofr hodlá totiž energii z turbínky využít ve veřejném osvětlení. Uvedená obec se 110 obyvateli vydá ročně na veřejné osvětlení více než 150 000 korun.
Přístroj vyrábí Mechanika Králův Dvůr, podle sdělení jeho tvůrců je tento podnik připraven pokrýt veškerou poptávku po turbínkách. Ty lze mimo jiné spojovat do řad, takže výsledný výkon může být vyšší, než 2,5 až 5 kW denně, který lze dosáhnout prostřednictvím jednoho přístroje. Jen pro srovnání – denní spotřeba elektrické energie jednoho rodinného domu činí zhruba právě 5 kW.
Petr Havel
14.9.2011 10.31, Rubrika: Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony