9. 4. 2020

Turnov vyměnil své zástupce ve vodohospodářském sdružení

Turnov vyměnil všechny tři své zástupce v Radě sdružení Vodohospodářského sdružení (VHS) Turnov, kde nedokáže prosadit své záměry. Skončil tak i dlouholetý předseda rady VHS a bývalý turnovský starosta Milan Hejduk, který by ale měl ve firmě zůstat na jiné pozici. Od změny si vedení radnice slibuje, že najde shodu se zástupci ostatních měst a obcí.

Novinářům to řekl starosta Turnova Tomáš Hocke (Nezávislý blok), který z rady rovněž odchází.

“Střetová místa, která tam vnímáme, je pořád diskuze o nových stanovách, o tempu investic, o zastoupení Turnova, o výši vodného a stočného,” uvedl Hocke, který v radě sdružení skončil po šesti letech.

Spory mez Turnovem a ostatními členy sdružení jsou dlouhodobé. Hocke doufá, že změna zástupců města by nesoulad mezi Turnovem a ostatními mohla odbourat. “Rozhodli jsme se zkusit dát prostor pro nová jednání, která nebudou zatížená nějakými diskuzemi z minulosti,” řekl.

Turnovu se především nelíbí vysoká cena vody, bylo to jedno z hlavních předvolebních témat ve městě. Za metr krychlový odběratelé VHS Turnov platí 108,80 Kč, což je asi o devět korun více než třeba v Jablonci či Liberci. Jde o jednu z nejvyšších cen v zemi. Řešení vidí Turnov v menším objemu investic do vodohospodářské struktury. Současná výše patří podle starosty mezi nejvyšší v zemi. “Nebráníme se investovat. Chceme ale, aby se trochu zvolnilo,” uvedl Hocke. Podle něj ale o tom nejsou zatím zástupci Turnova schopni ostatní členy sdružení přesvědčit.

VHS Turnov tvoří šest měst a 14 obcí Semilska a Jablonecka. Rozhodovací pravomoci má 28členná rada sdružení tvořená převážně starosty a dalšími zástupci měst a obcí. Obce mají při hlasování po jednom hlasu, města dva a Turnov tři hlasy. I to považuje vedení Turnova za nedostatečné. “Na území města Turnova je 43 procent tržeb (VHS Turnov),” uvedl turnovský radní Jiří Mikula (PROTO), který také rezignoval na místo v radě vodohospodářského sdružení. To bude podle něj jedním z úkolů nových zástupců Turnova. “Budou se snažit prosadit větší, nikoliv majoritní, podíl Turnova,” uvedl.

Za Turnov v radě sdružení skončil i Hejduk, který tam město zastupoval 25 let a stále má podporu ostatních členů VHS Turnov. “Předpokládám, že zůstane jako vodohospodářský odborník,” uvedl Hocke. Podle něj se s Hejdukem dlouhodobě rozcházeli v pohledu na další směřování firmy. “Ve chvíli, když jsme na tom myšlenkově jinak, tak politickým velvyslancem města musí být někdo jiný, kdo je ochotný přijmout vizi, kterou koalice má,” dodal. V radě sdružení budou nově Turnov zastupovat radní Josef Uchytil (PROTO) a Zbyněk Miklík (Piráti) a zastupitel Martin Hrubý (Nezávislý blok).

Zdroj: ČTK, ilustrační foto

2.4.2019 9.14, Rubrika: Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

JINOŠOVSKÉ ÚDOLÍJINOŠOVSKÉ ÚDOLÍ
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Duben 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3