29. 5. 2020

Tropické počasí neovlivnilo kvalitu pitné vody dodávané společností Středočeské vodárny

Voda, dodávaná do domácností prostřednictvím vodovodní sítě Středočeských vodáren (SVAS), pochází okolo 80 % z podzemních zdrojů a téměř z 20 % povrchového zdroje vodárenské nádrže Klíčava. Největší podíl vyrobené pitné vody připadá na vodu ze soustavy podzemních zdrojů Mělnická Vrutice nezávislou na změnách teploty. Pitná voda je jímána z hloubek 50 – 60 m dosahující nejvyšší kvality.

„Při dlouhodobém tropickém období může dojít ke změnám kvality surové vody ve vodárenské nádrži Klíčava,“ sdělil Milan Volf, předseda představenstva společnosti Vodárny Kladno – Mělník, a.s. a primátor města Kladno po svojí návštěvě na úpravně vody Klíčava. „Surová voda je odebírána z údolní nádrže z hloubky 14 nebo 21 metrů pod hladinou v závislosti na kvalitě v jednotlivých hloubkách, kde nedochází k jejímu ohřátí. Dvoustupňová technologie úpravy surové vody spolehlivě a s jistotou zaručuje stejnou kvalitu vyrobené vody jako v chladnějším období,“ ujistil Volf.

Pitná voda, kterou společnost dodává v kladenském a mělnickém regionu, má i přes vyšší tvrdost obecně velmi dobrou kvalitu a výbornou chuť. Jediný vliv teplého počasí může být nárazový při prvním oteplení a při větší vlně veder, kdy dochází ke značnému zvýšení odběrů vody, a tím i rychlostem proudění v potrubí. Při překročení limitních hodnot průtoků může potom dojít ke krátkodobému zvýšení koncentrace železa a mírnému zakalení pitné vody. Při déle trvajícím teplém období dochází i ke zvýšení teploty dodávané pitné vody. V tomto období se pro vyšší zabezpečení mikrobiologické nezávadnosti může zvýšit množství chloru v pitné vodě. Koncentrace chloru však je v mezích určených legislativou. Přesto lze ale konstatovat, že pitná voda je v létě stejně kvalitní jako v chladnější období roku a vodárny kvalitu vody garantují, prohlašují Středočeské vodárny.

Kvalita dodávané pitné vody Středočeskými vodárnami je kontrolována v souladu s platnou legislativou až ke kohoutku zákazníka. Voda, která je dodávaná do domácností, podstupuje řadu kontrol a odpovídá přísným kritériím kvality. Kontrola je prováděna v souladu s platnou legislativou. Jen v roce 2014 provedl Útvar laboratoří pitných a odpadních vod SVAS téměř 70 000 stanovení u celkem 4 500 vzorků pitné vody. Neustále výrazně roste podíl náhodných odběrů na vodovodní síti, které zaručují plošné pokrytí sledované distribuční oblasti.

Naše voda, foto: SVAS

15.7.2015 0.51, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

NOVÝ MOST PŘES LABENOVÝ MOST PŘES LABE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31