9. 7. 2020

V Trnové u Prahy by měly skončit problémy s pitnou vodou

V Trnové u Prahy by měly skončit problémy s pitnou vodou. Provozovatel vodovodu VAK Beroun tam totiž minulý týden spustil mikrofiltrační jednotku, která je důležitým prvkem pro zajištění kvality vody.

Firma má k dispozici řadu vyhovujících vzorků a čeká na analýzy z konce minulého týdne. Průběžně výsledky konzultuje s hygieniky a předpokládá, že pitnou vodu v Trnové vyhlásí nejpozději do konce měsíce, sdělil dnes ČTK ředitel VAK Beroun Jiří Paul.

V obci se zhruba 350 obyvateli se objevily problémy s vodou loni v létě. Kvůli překročení mikrobiologických i biologických ukazatelů ji hygienici zakázali používat k pití, vaření i umývání. VAK Beroun podle Paula převzal provozování vodovodu v Trnové koncem letošního ledna a změnil technologii úpravy vody. „Od května, kdy jsme vyhlásili vodu pitnou po převaření, byla voda v Trnové naprosto v pořádku po chemické stránce. Vyhlásit vodu jako pitnou bez omezení nám umožní instalace prvního ze dvou nových klíčových technologických prvků, kterými jsou mikrofiltrace a dezinfekce UV zářením,” uvedl Paul.

Mikrofiltrační jednotka je schopna upravit množství vody odpovídající průměrné spotřebě v Trnové. V době větších odběrů musí souběžně běžet i původní technologie. To je důvod, proč se na vodojemu v Trnové instaluje také dezinfekce UV zářením a filtry s aktivním uhlím. “Na úpravách původní technologie i návrhu nové jsme spolupracovali s odborníky, kteří patří mezi vodárenskou špičku v republice. Máme tak jistotu, že používáme to nejlepší, co v současnosti obor nabízí,” dodal Paul.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda

26.7.2016 14.56, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NAUČNÁ STEZKA OLŠINANAUČNÁ STEZKA OLŠINA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2