23. 8. 2019

Tipy na vodní výlety: Zámecký park v Lánech a okolí

Jakou vodu pijí naši prezidenti, pokud tráví čas na letním prezidentském sídlu v obci Lány na hranicích Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko, se mohou dozvědět návštěvníci zámeckého parku a jeho okolí. Portál Naše voda pro vás z místa připravil tradiční fotoreportáž. Foto – klikni zde!

Zámecký areál byl původně zásobován vodou takzvaným rudolfinským vodovodem, přivádějícím vodu z nedaleké obce Rynholec. Tento historický přivaděč vody byl roku 1897 nahrazen vodovodem fürstenberským. Voda byla opět přiváděna z rynholeckého katastru, a to do vodojemu u hřbitova. V roce 1921, kdy byl lánský zámek rekonstruován na prezidentské sídlo, se do zásobování projektu zapojil slovinský architekt a urbanista Josip Plečnik, který pracoval pro prezidentskou kancelář, a vytvořil zde řadu děl a objektů ukazujících, že i „obyčejný vodovod“ může být uměleckým dílem. To dokazuje i areál Plečnikova vodojemu ve zmiňované obci Rynholec, který je ale veřejně nepřístupný a zájemci tak mohou spatřit jen rekonstruovanou budovu. Možná i proto o jeho existenci, jak se portál Naše voda na místě přesvědčil, nevědí ani místní obyvatelé, alespoň ti, se kterými jsme se setkali.

Nový vodovodní řad byl vybudován v roce 1923, již za účasti Plečnika. Voda byla z rynholeckého Dolu Laura čerpána do vodojemu nad Rynholcem, zde byla upravována a pak gravitačně přiváděna do Lán – jednak do fürstenberského vodojemu u hřbitova, jednak do nového vodojemu na Šubrtě, jednak do veřejné lánské vodovodní sítě. Na přání T. G. Masaryka byla ze zámeckého vodovodu zřízena odbočka i do lánské obce. Položení zámeckého vodovodu umožnilo architektu Plečnikovi vytvořit v Lánech několik fontán a kašen. Nejznámější je asi kašna s bronzovými lvími hlavami od sochaře D. Pešana, ale pozoruhodná je i kašna naproti zámecké bráně, kašna ve ŠZP a některá vodní díla v parku. Zámecký vodovod je dokladem Plečnikova cítění pro estetiku účelových zařízení.

Nejen ale vodovod, ale i zámecký skleník v těsné blízkosti lánského zámku. Skleník je v současné době jakousi vstupní branou k procházce zámeckým parkem, jehož nejatraktivnější část tvoří zámecký rybník, který je mimochodem plný ryb. Při procházce parkem lze navštívit také kostel Nejsvětějšího Jména Ježíš, který je poněkud utajeně přístupný ze strany směrem od zámku. Samotný zámek naopak veřejnosti přístupný není a je nepřetržitě hlídán.

Naše voda, foto a fotoseriál Naše voda – Nina Havlová

 

24.5.2016 6.46, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1