7. 7. 2020

Tipy na vodní výlety: Výhledy na Novomlýnské nádrže

Rozsáhlá vodní plocha soustavy tří Novomlýnských nádrží je nepřehlédnutelnou dominantou krajiny pod Pálavskými vrchy na jižní Moravě. Vodní plocha je viditelná z mnoha míst, některé z pohledů vám nyní nabízí i portál Naše voda. Foto – klikni zde!

Například z vrcholu Stolové hory, na níž můžeme vystoupat cestou z obce Klentnice a spojit rozhled z této planiny s návštěvou blízkého Sirotčího hrádku. Samotný vrchol Stolové hory je přírodně vzácnou lokalitou, na níž se vyskytuje mnoho vzácných planě rostoucích rostlin i živočichů, například kudlanka nábožná nebo kobylka sága. Původně stálo na vrcholu Stolové hory staroslovanské hradiště, dnes je tam pěchotní bunkr a vysílač. Také ale krásná „panoramata“, mezi která patří zmiňovaný výhled na Novomlýnské nádrže s kostelem svatého Linharta, posledním pozůstatkem vodou zatopené obce Mušov.

Zblízka lze vidět tuto stavbu, nazývanou také mušovský kostel (viz ilustrační foto), z hráze Novomlýnské nádrže. Portál Naše voda takový pohled nabízí i vám, není totiž tak zcela jisté, zdali budou mít návštěvníci lokality v budoucnosti tuto stavbu vidět. Kostel svatého Linharta by totiž nutně potřeboval zásadní rekonstrukci, přičemž problémem jsou samozřejmě – peníze.

Jde přitom o velmi vzácnou památku – kostel svatého Linharta je románská stavba z přelomu 12. a 13. století, ve 14. století přestavěna ve stylu gotiky. Při archeologických průzkumech v něm byly odkryty gotické nástěnné malby a malba z 1. poloviny 16. století. Kostel je pravděpodobně nejstarší románskou církevní stavbou na Břeclavsku a svou historickou i stavební hodnotou s románským jádrem a gotickou přestavbou se tato památka řadí k nejstarším a nejvzácnějším stavbám na jižní Moravě.

Fotoseriál výhledů na Novomlýnské nádrže si můžete tradičně prohlédnout na facebookové verzi portálu Naše voda.

Naše voda, foto a fotoseriál Naše voda – Nina Havlová

24.8.2015 8.35, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NS U MLEJNANS U MLEJNA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2