11. 7. 2020

Tipy na vodní výlety: Ukázková zahrada a kořenová ČOV v Hostětíně

Spojení příjemné procházky přírodou s poučením o nakládání s vodou na zahradách a návštěvou první kořenové čistírny odpadních vod (KČOV) na východní Moravě nabízí areál informačního centra Veronica na Uherskohradišťsku, téměř na hranicích se Slovenskem.

Lokalitu navštívila i redakce portálu Naše voda a pořídila pro vás tradiční fotoreportáž Foto – klikni zde!, kterou si v plné verzi můžete prohlédnout na facebookové verzi našeho portálu. Návštěva je velmi vhodná pro rodiny s dětmi a obecně dětské kolektivy, pro něž poskytuje zahrada řadu interaktivních atrakcí, jako je možnost čerpání a transportu vody nebo sledování živých raků v tamním potoce. Cesta ukázkovou zahradou je lemována množstvím informačních tabulí o životě v zahradách, ukázkami různých druhů kompostů, dřevin či bylin, a ústí u zmiňované KČOV. Jejím základem je umělý mokřad s mokřadními rostlinami (rákos obecný a chrastice rákosovitá). Přirozené čištění vody probíhá díky bakteriím, které žijí na kořenech rostlin a které rozkládají organické znečištění. Vyčištěná voda pak teče do místního potoku Kolelač, který ústí do stejnojmenné vodní nádrže, známé ale spíše jako vodná nádrž Bojkovice.

Riziko kontaminace vody v nádrži Bojkovice bylo hlavním důvodem vzniku KČOV, neboť stavební uzávěra v obci Hostětín neumožňovala rozvoj obce ani klasickou ČOV. Vybudováním kořenové ČOV se naopak cesta k rozvoji obce s 230 obyvateli uvolnila včetně možného zvýšení stávajícího počtu lidí, neboť kapacita KČOV je schopna vyčistit odpadní vodu od více než 300 ekvivalentních obyvatel (EO).

Součástí ukázkové zahrady je také jímání dešťové vody klasickým dřevěným okapem na historické sušírně ovoce do dřevěného sudu. Těm, kdo celou trasu po zahradě a ke „kořenovce“ absolvují (celkem jde tam a zpět o délku něco přes půl kilometru), poskytne vítané osvěžení místní Hostětínský mošt, což je přírodní jablečná šťáva bez umělých sladidel a filtrace v mnoha variantách, včetně přídavku máty, rakytníku nebo zázvoru.

Naše voda, foto a fotoseriál Naše voda – Nina Havlová

29.7.2016 8.37, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NAUČNÁ STEZKA OLŠINANAUČNÁ STEZKA OLŠINA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2