19. 10. 2018

Tipy na vodní výlety: Propast Macocha a Punkevní jeskyně

Punkevní jeskyně jsou nejvyhledávanější jeskyně Moravského krasu – leží dva kilometry od Skalního Mlýna a jsou přístupné vchodem ve stěně krasového kaňonu Pustý žleb. Lokalitu navštívil i portál Naše voda.

Punkevní jeskyně jsou součástí nejdelšího jeskynního systému v ČR – takzvaných Amatérských jeskyní. Délka zmapovaných prostor Amatérských jeskyní dosahuje téměř 35 kilometrů. Svou oblibu si získaly díky tomu, že návštěvníkům umožňují dostat se na dno propasti Macocha a zároveň podniknout romantickou plavbu na lodičkách na podzemní říčce Punkvě. Nejvýznamnější turisticky zpřístupněné jeskyně Moravského krasu navštíví ročně statisíce návštěvníků.

Prohlídka jeskyní začíná prostorou Předního dómu, jehož vchod hlídá největší stalaktit jeskyní – Strážce. Sifonovitá chodba vede do Hlinitých síní, které sousedí se Středním dómem, u jehož stropu je nepřístupná Krystalová chodba. Za Stalagmitovou chodbou klesá dno jeskyně do Zadního dómu, odkud se návštěvníci dostanou až na dno Macochy, kde končí tzv. Suchá cesta. Mohou se tu pokochat pohledem na dno propasti a na Horní a Dolní jezírko, která napájí říčka Punkva.

Následně přichází na řadu takzvaná Mokrá cesta – plavba na loďkách po podzemní Punkvě. Vodní dómy mezi dnem Macochy a Pustým žlebem jsou výsledkem činnosti mocného proudu vody, která si tudy pod tlakem hledala cestu na povrch. Stropy i stěny chodeb jsou plné dutin, vírových jam, žlábků a rýh. Návštěvníci plují přes První, Druhé a Třetí jezero k nejkrásnější jeskyni Krasu – Pohádkovému (Masarykovu) dómu. Pohádkový dóm je společně s nezapomenutelnou plavbou Vodními dómy vrcholným zážitkem při obdivování zdejších podzemních krás. Mohutné stalagmity, stalaktity a stalagnáty, záclony a kaskády se v pozadí dómu v Brčkové chodbě střídají s množstvím nejmladších tvarů, průsvitných brček, mrkvovitých ztluštěnin s výrůstky všemožných tvarů a s hvězdicemi křivých stropních vláken, heliktitů. Ostatně, fotoreportáž z místa si můžete prohlédnout na facebookové verzi portálu Naše voda.

Historie průzkumů jeskyně začala roku 1723 prvním zaznamenaným sestupem Lazara Schoppera do propasti Macocha. V roce 1909 se podařilo skupině Karla Absolona proniknout nově objevenými Punkevními jeskyněmi do propasti Macocha z Pustého žlebu takzvanou Suchou cestou. První člověk prostoupil opravdu volnou cestou z Pustého žlebu na dno propasti Macochy 31. ledna 1914. Ve 30. letech byla objevena Vodní cesta, kterou se jeskyňáři dostali z vývěru Punkvy přes vodní dómy do propasti.

Praktický poznatek portálu Naše voda: Na projížďku Punkevních jeskyní je nutné se předem telefonicky objednat. Kapacita prohlídek je omezená, může se vám proto stát, že do těchto krásných míst pojedete zbytečně.

Naše voda podle www.propast-macocha.cz

15.8.2013 8.32, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Kalendář

<< Říjen 2018 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Fotoblog

více >

KŘEST KNÍŽKYKŘEST KNÍŽKY
Autor: Nina Havlová

Video dne

více >