21. 9. 2020

Tipy na vodní výlety: Pohansko

Archeologická památková rezervace Pohansko v blízkosti obce Břeclav skýtá doslova multifunkční využití volného času. Na své si přijdou nejen archeologové, ale i milovníci starých stromů, architektury i vody. Místo navštívila a pro zájemce zdokumentovala i redakce portálu Naše voda. FOTO – klikni zde!

Dominantní stavbou Pohanska je empírový lovecký zámeček (viz foto), který zde nechal v letech 1811 až 1812 postavit podle plánů architekta Josefa Hardmutha kníže Jan I. z Lichtenštejna. Zámeček má mohutné postranní arkády a zdobí jej plastické reliéfy s loveckými scénami a výjevy z antické mytologie. Zámeček je chráněná kulturní památka, ke které se dostaneme z Břeclavi některou z místních cyklostezek nebo pěšky po naučné stezce kolem starých stromů, většinou dubů, které jsou pro větší zapamatovatelnost a atraktivitu nazvány podle podle Entů z knižního bestselleru o Hobbitech.

Vše je součástí území s názvem obora Soutok, zřízené mimo jiné pro chov jelení, daňčí a černé zvěře. Díky svým jedinečným přírodním podmínkám patří k nejkvalitnějším a největším (cca 4 232 ha) zařízením tohoto druhu v České republice.

V blízkosti zámečku se také nachází archeoskanzen Pohansko. Počátkem 9. století, v souvislosti se vznikem Velké Moravy, zde bylo vybudováno jedno z největších středověkých hradišť ve střední Evropě. V oblasti stále probíhá rozsáhlý archeologický výzkum, který se zde provádí již od roku 1958. V okolí kostela bylo odkryto velké pohřebiště s více než 400 hroby. Díky jedinečným archeologickým nálezům a vysoké historické hodnotě území, bylo Pohansko vyhlášeno v roce 1965 za archeologickou památkovou rezervaci.

V lokalitě si lze ale prohlédnout mnohem modernější historické památky – několik desítek metrů od zámečku je pro veřejnost zpřístupněn betonový bunkr, takzvaný „řopík“, který byl součástí prvorepublikového opevnění Československa.

Pokud budeme pokračovat cestou za bunkrem dále mezi místní záplavové lužní louky, na nichž rostou vzácné a jedinečné rostliny, dorazíme až ke slepému rameni Dyje, kde můžeme při troše štěstí narazit na některého ze zde hnízdících a lovících čápů.

Od zámečku se lze také vydat k soutoku Moravy a Dyje, je to ale výzva spíše pro zdatné turisty – k soutoku je totiž odtud asi 15 kilometrů.

Fotoseriál z návštěvy lokality si můžete prohlédnout na facebookové verzi portálu Naše voda.

Naše voda, ilustrační foto a fotoseriál Naše voda – Nina Havlová

31.7.2015 7.59, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Ze světa

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

SYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍSYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍ
Foto: Vojta Herout

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Září 2020>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4