7. 7. 2020

Tipy na vodní výlety – Podleský rybník a okolí

Již několikrát se v minulosti přesvědčila redakce portálu Naše voda, že se lze na okrajích hlavního města Prahy setkat s divokou přírodou, v některých místech připomínající skoro divokou džungli. Jedním z nich je okolí Podleského rybníku u Uhříněvsi. Foto – klikni zde!

Podleský rybník, nazývaný také Podlesák, je druhým největším rybníkem v katastru Prahy s celkovou plochou 14 hektarů. Po jeho okraji vede naučná stezka, která začíná v Dubči a končí za židovským hřbitovem v Uhříněvsi. Právě ta představuje prostředí nefalšované „pražské divočiny“.

Rybník byl vybudován koncem 15. nebo začátkem 16. století jako součást soustavy skládající se z 50 rybníků, které byly propojeny kanály. Zakladatelem byl patrně Jan Dubečský z Dubče se svou ženou Eliškou. Traduje se, že se na jeho výstavbě podíleli turečtí zajatci. Za první republiky rybník sloužil jako výletní místo pro Pražany. Byly zde lázně s kabinkami, ubytováním a restaurací. Ze zámku v Kolodějích sem často dojížděl i rád se tu koupal prezident T.G. Masaryk. V průběhu následujících let však byla většina rybníků v okolí vypuštěna a zrušena.

Okolí rybníka zdobí památkově chráněné duby, jejichž stáří převyšuje 300 let. Dva nejstarší z nich byly s určitostí vysazeny při založení rybníka. K rybníku patřil i středověký mlýn, který nalezneme pod hrází. Mlýn pochází z 16. století a byl v provozu až do druhé světové války. V blízkosti mlýna (zhruba 100 metrů od něj) se nachází jedna z mála obor v ČR, kde probíhá takzvaný farmový chov jelenovitých a kde se kromě jatečných účelů zkoumá chování jelenů v zajetí.

Název Podleský rybník (Podlesák) vznikl v době, kdy se na jeho severní straně rozkládal les, zbytek původního hvozdu, který pokrýval ještě v 10. století převážnou část Čech. Koncem roku 1870 byl vykácen i zbytek lesa, ale původní název rybníku zůstal. Tento stav naštěstí netrval dlouho, ve velké míře paradoxně k tomu napomohla i socialistická velkovýroba. Mnohé podmáčené pozemky byly ponechány neobdělané a na jejich místě došlo k přirozenému zalesnění spontánním náletem. V současné době rybník slouží k chovu ryb, koupání a rekreaci.

Aktuální fotoreportáž z lokality si můžete tradičně prohlédnout na facebookové verzi portálu Naše voda.

Naše voda, foto a fotoreportáž Naše voda – Nina Havlová

 

3.8.2015 7.29, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NS U MLEJNANS U MLEJNA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2