26.6.2014 7.37, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla
Tipy na vodní výlety: Odlezelské jezero a zámek Manětín
Od roku 1975 patří mezi národní přírodní památky Odlezelské jezero v okrese Plzeň – sever, jehož návštěvu lze spojit s nedalekým zámkem Manětín. Redakce portálu Naše voda tak učinila, fotoreportáž si můžete prohlédnout na facebookové verzi našeho portálu.
Odlezelské jezero se nachází mezi obcemi Mladotice a Odlezly v nadmořské výšce 413,3 metru a má rozlohu 5,8562 hektaru. Dnes hrazené jezero vzniklo sesuvem permokarbonských sedimentů ze západního svahu Potvorovského vrchu do údolí Mladotického potoka po průtržích mračen v květnu 1872. Sesuv zeminy přehradil údolí v délce 300 metrů a následně tak vzniklo jezero. Způsobem svého vzniku je Odlezelské jezero nejmladší na území ČR.
Jezero se postupně zanáší od přítoků Mladotického a Odlezelského potoka zhruba o metr za dobu deseti let. Zatímco v roce 1912 zde byla naměřena hloubka zhruba 17 metrů, v roce 1978 již to bylo jen 7,7 metru. V jezeru žije škeble říční (Anodonta anatina), v oblasti přítoků byl zaznamenán výskyt několika vodních rostlin (vodní mor kanadský, hvězdoš jarní, okřehek menší, rdest kadeřavý, rdest vzplývavý či závar jednoduchý. Jezero je v současnosti využíváno také ke sportovnímu rybolovu. Územím prochází značená turistická trasa.
Nedaleký zámek Manětín (zhruba 25 km od Odlezelského jezera) byl původně středověkou tvrzí, která byla před rokem 1600 byla přestavena na zámek. Další přestavba proběhla po třicetileté válce v roce 1670, barokní podobu objektu dala pak další přestavba po požáru v roce 1712. Zámek byl po roce 1945 jako konfiskát přidělen Státním statkům a lesům a stal se sídlem ředitelství lesního závodu.
V roce 1959 byly zámecký sál a místnost, kde původně bývala knihovna, opět zpřístupněny veřejnosti, neboť zde byla z iniciativy „Kruhu přátel Manětínska“ otevřena expozice místního muzea. V roce 1962 se díky vůdčí osobnosti „kruhu“, Václavu Žalmanovi, do Manětína vrátila část konfiskovaného zámeckého mobiliáře. Vlastivědné muzeum se koncem 70. let stalo součástí okresního muzea v Mariánské Týnici, jeho expozice se postupně doplňovala a rozšiřovala. V roce 1988 převzalo pod svou správu okresní muzeum i budovu zámku a zahájilo její obnovu. Od 1. ledna 2002 byl manětínský zámek s areálem parku prohlášen Národní kulturní památkou. V současné době je v péči plzeňského pracoviště Národního památkového ústavu.
Zámeckou zahradou, částečně upravenou do původní barokní podoby, protéká Manětínský potok, který zde tvoří malebné jezírko.
Naše voda, foto Naše voda – Nina Havlové (Odlezelské jezero)
26.6.2014 7.37, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní dílaAktuality

MŽP vyčlenilo na boj s přemnoženými komáry 20 milionů
Akt. 15.3.2025 11.44Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě

Čistírna odpadních vod v Liberci se bude muset asi rozšířit, hatí to plány města
Akt. 15.3.2025 11.17Rubrika: Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace