4. 7. 2020

Tipy na vodní výlety – Návštěvnické centrum Vodní dům u Hulic

Příští měsíc – 19. března 2016 se veřejnosti otevře interaktivní návštěvnické centrum Vodní dům u obce Hulice na Benešovsku. Portál Naše voda centrum navštívil již v předstihu a připravil z něj pro zájemce fotoreportáž z finalizujících příprav.
Foto – klikni zde!

Návštěva centra je vhodná pro všechny věkové kategorie, především ale pro rodiny s dětmi. Právě pro ně je přichystána řada atrakcí, například schovávačka ve formě škeble rybniční, možnost podívat se pod mikroskopem na fytoplankton a zooplankton (nejmenší zástupce rostlin a živočichů) žijící v našich vodách, živé ryby v celkem čtyřech akváriích nebo interaktivní rozvodí Evropy a trasy vodních toků ústících následně do třech evropských moří. Na dvoře centra pak (nejen pro děti) čeká umělý vodopád a soustava čerpadel, lopatkových mlýnků a dalších mechanických atrakcí, které mohou samy děti pohánět vlastními silami. Při okružní procházce vnějším areálem návštěvníci uvidí umělý suchý poldr, přirozené meandry umělého potůčku, malou vodní nádrž s živými rybami nebo hadcovou skalku – ukázku národní přírodní památky s rostlinným společenstvím, které lze nalézt pouze a jen na podloží horniny zvané hadec, která je v naší zemi poměrně vzácná a živočichové a rostliny na ní žijící tvoří originální biotop. Asi nejvzácnějším exponátem jsou originály nástěnných maleb od neznámého autora z doby Karla IV, pocházející ze zatopeného kostela sv. Jana Křtitele, který stál v Dolních Kralovicích.

Duchovním otcem projektu Vodního domu je Český svaz ochránců přírody ve Vlašimi. Náklady na něj včetně stavby dosáhly 60 milionů korun, což je vzhledem k rozsahu expozic a jiným srovnatelným projektům relativně malá částka. Projekt byl financován z 90 procent z Operačního programu životní prostředí, na spolufinancování se podílela společnost Veolia Česká republika a také Pražské vodovody a kanalizace. Dalšími partnery Vodního domu jsou společnosti  Úpravna vody Želivka  a státní podnik Povodí Vltavy.

 

Zaváděcí vstupné má činit 90.- korun pro dospělé návštěvníky a 50.- pro děti, centrum bude otevřeno celoročně v době od 9.00 hodin do 16.00 hodin každý den kromě pondělí, v turistické sezóně bude otevírací doba prodloužena do 17.00 hodin. Centrum počítá s možností exkurzí pro školní mládež a mládež obecně, již dnes je ale vhodné zajistit si vhodný termín, protože zájem o návštěvu již projevila v předstihu celá řada organizací. Kontaktní osobou pro tyto účely je vedoucí návštěvnického centra Tereza Ptáčková – tereza.ptackova@csop.cz

Lepší představu o areálu Vodního domu, ještě ve stadiu příprav, můžete získat na doprovodném videu na webové stránce portálu Naše voda i na jeho facebookové verzi.

Naše voda, fotoseriál a video Naše voda – Nina Havlová

19.2.2016 9.30, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní díla

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NS U MLEJNANS U MLEJNA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2