18. 9. 2020

Tipy na vodní výlety: Naučná stezka lužními lesy – Pňovský luh

Komplex lužních lesů mezi městy Kolínem a Poděbrady bývá označován za nejvíce zachovalé lužní lesy na území Čech. Jeho částí vede naučná stezka Pňovský luh, kterou si prošla i redakce portálu Naše voda a připravila pro vás z této cesty fotoreportáž. Foto – klikni zde!

Lokalita je skutečně zajímavá a stojí za to jí navštívit, že by ale většina úseků trasy evokovala představu „amazonského pralesa“, jak se většinou v popisu stezky uvádí, se jednoznačně konstatovat nedá. Síť pohodlných cest křížem krážem protínajících zmiňované lužní lesy je vhodná i pro rodiny s malými dětmi i s kočárkem, jejich okolí je ale lemováno náletovými porosty, vlaštovičníky a kopřivami, což je proti amazonskému pralesu přece jen asi rozdíl. Celkem 11 informačních tabulí na trase poskytuje sice orientaci o tom, kde se zrovna návštěvník nachází, k orientaci, jak od jednoho zastavení pokračovat k dalšímu, je ale praktické mít v mobilu mapovou aplikaci, protože každé zastavení se nachází na křižovatce několika cest, aniž by bylo jasně patrné pokračování trasy.

Lokalita vznikla v rámci regulace toku Labe, a proto se v ní nachází množství tůní, mokřadů a malých rybníčků, což skutečně romantické představy vyvolává. Dominantní vodní plochou na trase je ale část původně slepého ramene Labe a následně pískovna o rozloze přes 20 hektarů, jejíž okolí upravili místní rybáři k chovu a lovu ryb (vyjma dravců, jak varuje příslušná cedule), a v jejíž blízkosti se nachází sportovní areál a pro pocestné příjemná osvěžovna. Trasa dále vede podél Labe ke zdymadlu, plavební komoře a vodní elektrárně Velký Osek, cestou zpět k výchozímu bodu trasy v obci Pňov-Předhradí pak narazíme na památný, již mrtvý strom Oldříšský dub, který je zakonzervován a chráněn před rozpadem ochrannou bariérou.

Naučnou stezku vybudoval Český svaz ochránců přírody a do plného provozu byla uvedena v roce 2013. Celá trasa je dlouhá zhruba 8,5 kilometru.

Naše voda, foto (největší vodní plocha – někdejší pískovna) a fotoseriál: Naše voda – Nina Havlová

16.6.2017 15.23, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

SYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍSYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍ
Foto: Vojta Herout

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Září 2020>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4