20. 5. 2019

30.8.2018 4.06, Rubrika: Podnikání s vodou a zákony

Systém Water2REturn zpracuje odpadní vodu a vyrobí energii

Pro zemědělce, výrobce hnojiv, masný průmysl i nevládní organizace je určen systém Water2REturn, který dokáže zpracovat odpadní vody, vyrábět bioplyn a pomáhat v produkci biopotravin. Portál Naše voda o tom informovala bruselská centrála Evropského svazu vlastníků půdy (ELO).

ELO (European Landowners’ Organisation) je totiž jedním z partnerů projetu. Podstatou systému je podle ELO vodárenská linka zahrnující biologickou úpravu pomocí sekvenčního dávkového reaktoru (SBR) a modulu pro regeneraci dusičnanů, ze kterého se získá koncentrát dusičnanů. Tento koncentrát tvoří základ pro výrobu biopotravin. Vodní potrubí je přitom jednou z nejdůležitějších částí systému Water2REturn, protože je to součást, která zpracovává odpadní vodu a spouští celý proces.

Kalová linka odvádí kal z vodního potrubí a ten prochází fermentačním procesem, aby získal pevnou frakci, která se skládá hlavně z organické hmoty a bakterií. Z tohoto je vyroben biostimulant. Kapalná frakce je vysoce metanizovatelná a je zdrojem energie, aby systém Water2REturn byl soběstačný z hlediska spotřeby energie. To je možné z důvodu anaerobního sekvenčního dávkového reaktoru (ASBR), který je použit pro výrobu bioplynu z kapalné frakce. V uplynulém roce bylo testováno mnoho různých předběžných úprav kalů včetně přidání různých pomocných aditiv, aby se zjistily nejlepší podmínky pro dosažení maximální možné účinnosti z fermentačního procesu. Různé testy byly také provedeny za účelem nalezení nejlepších podmínek pro dosažení maximální efektivity. Poslední částí systému je řada řas, která zachycuje CO2 uvolněný energetickou hodnotící jednotkou (ASBR) za účelem produkce biomasy řasy, což je základ pro výrobu druhého biostimulátoru. Během uplynulého roku byla také testována různá předběžná úprava řas a jejich biostimulační účinky na růst plodin. Pro další testování a výrobu řas bylo v Algal Parku instalováno několik variant vodních rybníků v účelovém zařízení na univerzitě v Lublani ve Slovinsku.

Zdroj: ELO, ilustrační foto (řasy) Naše voda – Nina Havlová

30.8.2018 4.06, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VODNÍ NÁDRŽ ROZKOŠVODNÍ NÁDRŽ ROZKOŠ
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Květen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2