6. 6. 2020

Svazek obcí na Žďársku plánuje udělat zařízení na zpracování kalů u Rožné

Svaz vodovodů a kanalizací Žďárska chce postavit u zavřeného uranového dolu Rožná zařízení na zpracování kalů. Kaly z čistíren odpadních vod členských obcí svazku by se tam měly sušit a výhledově dál tepelně zpracovávat tak, aby se daly použít jako fosforečné hnojivo. Možné dopady záměru na okolí posoudí odpovědné úřady, do 30 dnů se mohou vyjádřit také samosprávy a veřejnost. Vyplývá to z údajů Informačního systému EIA.

Svazek by chtěl podle předsedkyně Dagmar Zvěřinové záměr uskutečňovat po etapách, přičemž na první část s předpokládanou hodnotou okolo 150 milionů korun chce do ledna požádat o dotaci. Pozemky v sousedství dolu svazek koupil od státu, podle oznámení je to přes 1,7 hektaru. Stavba první etapy by mohla začít zkraje roku 2021, kdyby šlo všechno dobře, řekla dnes ČTK Zvěřinová. Další kroky v projektu podle ní budou záviset i na směřování státu v této oblasti. “Čekáme na jasnou legislativu,” uvedla.

Podle oznámení záměru se pohled na kaly mění, i kvůli jejich složení. Obsahují například těžké kovy nebo zbytky léčiv. Trendem je podle záměru mimo jiné snižování dostupnosti skládek i zvýšený odpor k zemědělskému využití kalů. Systémy na zpracování kalů podle Zvěřinové fungují v zahraničí a podobné aktivity se rozvíjejí i v Česku. O přípravách projektu svazek informoval okolní obce, což ČTK potvrdili starostové Rožné a Rodkova.

Zveřejněný záměr svazku obcí Žďársko s názvem Regionální centrum nízkoenergetické transformace kalů na fosforečné hnojivo Rožná počítá se zpracováním až 10.000 tun kalů ročně, což by mělo s rezervou stačit pro obce svazku. Podle Zvěřinové bude areál sloužit jen svazku, odjinud se tam kaly vozit nebudou.

Svazek by chtěl plochu nejdřív upravit a přivést tam sítě. Kaly tam plánuje vysoušet, mimo jiné pomocí solární energie, a měl by tam vzniknout ventilovaný skleník. Výhledově by mohlo přibýt zařízení na zpracování kalů při teplotách kolem 600 stupňů Celsia takzvanou pyrolýzou, která se podle oznámení používá hlavně v Německu.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto:wikimedia commons, Hannes Grobe

23.9.2019 12.54, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VN JEŽKOVECVN JEŽKOVEC
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Červen 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5