26. 5. 2020

15.5.2019 7.29, Rubrika: Čistota vody a rekreace

Svatojánské slavnosti letos ozdobí historické lodě z Halštatu

Praha dnes opět oslaví nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Na Vltavu vyplují tradičně benátské gondoly a letos se k nim připojí historické lodě od rakouského jezera Halštat, které původně sloužily k distribuci alpské soli po Evropě. Vrcholem svatojánských oslav Navalis bude barokní ohňostroj, koncert na hladině Vltavy pod Karlovým mostem a svatojánské procesí.

Svatojánské slavnosti byly v Praze už v době baroka, současní pořadatelé je obnovili v roce 2009. Slaví se vždy v předvečer svátku svatého Jana Nepomuckého.

Slavnosti začnou odpoledne podle každoročního scénáře zdobením koní na Hradčanském náměstí, pokračovat budou mší ve svatovítské katedrále a procesím na Karlův most. Ten bude stěžejním místem oslav. Lidé budou moci sledovat průlet výsadkáře pod pilířem Karlova mostu, seskok parašutistů nebo plavbu otužilců. Pravidelným účastníkem oslav jsou benátští gondoliéři, neboť Jan Nepomucký je jedním z osmi patronů Benátek. Flotilu benátských lodí doprovodí nová veslice nesoucí jméno českého hlavního města. Bissona Praga je jedním z typů barokních gondol a v září se zúčastní historické regaty v Benátkách.

Letos budou Vltavu poblíž Karlova mostu poprvé brázdit repliky lodí od halštatského jezera, takzvané naháče (německy Zille). Projížďky na těchto lodích byly možné už v úterý v rámci Halštatsko-benátského odpoledne. Celodřevěné lodě byly po staletí nejdůležitějším dopravním prostředkem nejen v Halštatu, ale v celé oblasti rakouské Solné komory. Lodní stavitelé z Alp a Solné komory je stavěli od 8. století a jsou také autory původních benátských lodic a gondol. Šífaři ze Solné komory v 16. století splavnili Vltavu a postavili první známé lodě na Vltavě. Lodě na Vltavě a v Benátkách tak mají v principu stejnou konstrukci.

Večerní program zakončí koncert s ohňostrojem. Pro letošní koncert na hladině Vltavy nastudoval skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek Oratorium svatého Jana Nepomuckého italského barokního skladatele Antonia Caldary, který měl blízký vztah k českým zemím. Oratorium vzniklo na objednávku hraběte Harracha a premiéra se uskutečnila v Salcburku v roce 1726.

Jan z Pomuka, dnes nazývaný Jan Nepomucký, se narodil mezi lety 1340 až 1350 a zemřel v roce 1393. Tělo umučeného generálního vikáře pražského arcibiskupa nechal svrhnout z Karlova mostu do Vltavy král Václav IV. Dodnes není zcela jasné, proč Nepomucký upadl v nemilost a skončil na mučidlech. Nepomuckého kult se objevil v 17. století a svatořečen byl v roce 1729. Postupně se zařadil mezi nejvýznamnější české světce, je patronem právníků, lodníků, vorařů, mlynářů, zpovědníků a mostů a pro katolíky symbol mlčenlivosti, odvahy a spolehlivosti.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto: wikimedia, Vopok

15.5.2019 7.29, Rubrika: Čistota vody a rekreace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

OKOLÍ VĚŽICKÉHO RYBNÍKAOKOLÍ VĚŽICKÉHO RYBNÍKA
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31