10. 8. 2020

Sucho zatím není extrémní. Potíže jsou jen u studní

Sucho způsobené dlouhodobým nedostatkem srážek zatím zásobování pitnou vodou v Pardubickém kraji příliš neohrožuje. Poukazuje na to pardubická mutace deníku Mladá fronta DNES s tím, že region má dostatečné zásoby podzemní i povrchové vody, vodárenská soustava na Pardubicku a Chrudimsku je navíc propojena s oblastí Hradecka a Náchodska.

„Problémy s vodou však zasahují některé lokality, kde lidé berou vodu ze studní. To by měly brát v úvahu vesnice při tvorbě územních plánů,“ řekl hydrogeolog a jednatel firmy Vodní zdroje Chrudim Daniel Smutek. „Územní plán by měl stanovit limity, pro kolik lidí v součtu stačí podzemní voda, aby se mohla obnovovat,“ doplnil Smutek.

Kraj má výhodu, že se v něm nachází značné zásoby podzemní vody, například v oblasti Vysokomýtské synklinály, i vody povrchové v přehradních nádržích. Podle Smutka je v hlubinných strukturách vody dokonce víc, než je aktuálně potřeba. Zároveň ale upozorňuje na to, že ve vodních nádržích se v létě vlivem tepla a sucha množí mikroorganismy, takže je obtížné ji upravit a využít jako pitnou. To potvrzuje i ředitel pardubických vodáren Josef Fedák.  „Bereme povrchovou vodu z písníku Oplatil, kde kvůli oživení (tedy kvůli přibývání vodních mikroorganismů) musíme snížit odběry, abychom vodu upravili v požadované kvalitě,“ uvedl Fedák.

Podle Smutka jsou vesnice, kde mají lidé ve studních nedostatek vody, jaký mnoho let nepamatují. Jejich prohlubování nebo pořízení hlubších vrtů však nepomůže, neboť vody v nejmělčí vrstvě země je málo a nebude se jí dostávat některým sousedům. Nízké stavy ve vodojemech zase způsobuje napouštění bazénů počátkem léta. Smutek odhaduje, že pokud nebude víc pršet, zasáhne sucho postupně 40 procent území České republiky.

Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – pardubický kraj (redakčně kráceno), ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

11.7.2017 7.57, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

VODNÍ DÍLO ORLÍKVODNÍ DÍLO ORLÍK
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Srpen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6