15. 8. 2020

21.6.2018 7.46, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině

Sucho ovlivňuje zásobování pitnou vodou na Plzeňsku pouze lokálně

Současné sucho ovlivňuje zásobování pitnou vodou v Plzeňském kraji pouze lokálně. Obce ve spolupráci s vodárenskými společnostmi situaci zvládají bez významného omezení pro obyvatele. Některé ale jednají o možném omezení dodávek pitné vody z vodovodu.

ČTK to řekl mluvčí krajského úřadu René Zeithaml.

“Obec s rozšířenou působností (ORP) Kralovice zvažuje zákaz zalévaní vodou ze Střely. ORP Domažlice bude projednávat žádost čtyř obcí, Chodov, Postřekov, Trhanov a Klenčí, na omezení dodávek pitné vody z vodovodu,” uvedl. Vejvanov v ORP Rokycany zvažuje omezení odběru vody z vodovodu, zákaz zalévaní zahrad a napouštění bazénů. “V ORP Horšovský Týn zaváželi cisternami do vodojemu obec Semněvice a v ORP Přeštice obec Dnešice,” řekl mluvčí. Pokles vydatnosti zdrojů se projevuje v Břasích na Rokycansku, Líšiné na Domažlicku a v místech, kde se voda odebírá z mělkých zdrojů a zářezů, například v podhůří Šumavy.

Plzeňský kraj teď aktualizuje koncepční materiál o zásobování vodou, včetně případného ohrožení obcí nedostatkem pitné vody. Jedním z podkladů bude i technicko-ekonomická studie propojení významných skupinových vodovodů v kraji, která posoudí optimální možnosti připojení dalších obcí a místních částí na tyto vodovody. “Nejlepší možnost, jak zajistit zásobování pitnou vodou i v případě pokračujícího sucha, vidíme hlavně právě v rozšíření a propojení velkých skupinových vodovodů z vodních nádrží Nýrsko, Lučina a Žlutice a z Vodárny Plzeň (největší vodárenské firmy na západě Čech),” uvedl mluvčí.

Podle Vodárny Plzeň nepředstavuje zatím sucho výrazné riziko z pohledu zásobování pitnou vodou. “Aktuálně evidujeme určitý pokles vydatnosti podzemních zdrojů. Zatím ale neovlivnil dodávky vody veřejnou vodovodní sítí,” uvedla mluvčí firmy Kateřina Chmelíčková. V Plzni, která využívá povrchovou vodu z Úhlavy a navíc disponuje nejmodernější úpravnou, je podle ní vliv nedostatečných srážek zanedbatelný. “Zatím nebylo nutné omezovat ani usměrňovat odběr z veřejných vodovodů,” řekla. Pro napouštění bazénů firma doporučuje využít dovoz vody cisternou.

Druhé největší město v Plzeňském kraji, Klatovy a okolí, mají velkou výhodu ve zdroji pitné vody – Nýrské přehradě na Úhlavě, která má dostatečné zásoby a je napájena vodou ze Šumavy. S problémy s vysycháním studní se v regionu potýká například Švihov, řekl šéf odboru životního prostředí klatovské radnice Libor Hošek.

Rokycany podle své mluvčí Anety Benešové problémy s nedostatkem vody nemají. “Zásobárna pro vodovod je v Brdech, kde je dostatek podzemních vod i časté srážky,” uvedla. Vodoprávní úřad zatím nevydával žádná opatření, která by se týkala omezení odběru povrchových nebo podzemních vod.

Problémem jsou podle Benešové individuální zdroje vody. Jde zejména o studny do hloubky osmi metrů, kde voda ubývá stále častěji kvůli snižující se hladině podzemních vod. Loni se na Rokycansku konalo cvičení k suchu, které prověřilo možnosti náhradního zásobování lidí i velkochovů zvířat. Zúčastnili se ho hasiči, nemocnice, povodí, vodohospodáři, kraj i obce.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto: wikimedia commons

21.6.2018 7.46, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

VODNÍ DÍLO ORLÍKVODNÍ DÍLO ORLÍK
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Srpen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6