16. 10. 2018

Studie o pozitivním vlivu ryb zpochybněna

V roce 1971 publikovali dánští lékaři Bang a Dyerberg studii, v níž vysvětlili nízký výskyt kardiovaskulárních onemocnění u eskymáckých lovců, rybářů a jejich rodin z Grónska konzumací velkého množství ryb. Výsledky nyní zpochybnili kanadští výzkumníci.

Informuje o tom na základě článku v Medical Tribune známý popularizátor vědy a výzkumu z Výzkumného ústavu živočišní výroby Jaroslav Petr. Redakce portálu Naše voda přitom podotýká, že uvedenému problému se již v minulosti na svých webových stránkách také věnovala. Tak či tak, dánská studie ve svých závěrech při porovnání s dánskou populací dávala jasný signál, že konzumace rybího masa s vysokým podílem tuku má na kardiovaskulární onemocnění silné preventivní účinky. Studie je dodnes považována za klíčovou pro formulaci dietetických doporučení.

Tým vedený předním kanadským kardiologem Georgem Fodorem z University of Ottawa nyní publikoval v Canadian Journal of Cardiology studii, která závěry Banga a Dyerberga vážně zpochybňuje. Autoři došli k závěru, že grónští Eskymáci trpí kardiovaskulárními chorobami se stejnou četností jako kanadská populace evropského původu.

Bang a Dyerberg ve skutečnosti nesledovali výskyt kardiovaskulárních onemocnění u grónských Eskymáků. Jejich studie se zabývá stravovacími návyky tohoto etnika, ale na výskyt kardiovaskulárních onemocnění usuzují autoři z ročních zpráv ředitele resortu zdravotnictví pro Grónsko o příčinách úmrtí v této správní oblasti Dánska. Data z těchto zpráv jsou ale krajně neúplná, tedy i nespolehlivá. Přinejmenším třetina grónské populace žije v oblastech mimo jakoukoli lékařskou péči a úmrtní listy tam byly vystavovány bez toho, že by lékař vyšetřil tělo.

Fodor a jeho tým nashromáždili podstatně kompletnější údaje a z nich vyplývá, že mezi Eskymáky se vyskytují kardiovaskulární onemocnění stejně často jako u neeskymáckého obyvatelstva. Naopak u Eskymáků zjistili nečekaně vysoký výskyt úmrtí na cerebrovaskulární příhody. Střední délka života je u Eskymáků o 10 let nižší než u typické dánské populace a celková mortalita je ve srovnání s neeskymáckou populací dvojnásobná.

„S ohledem na velmi špatný zdravotní stav Eskymáků je s podivem, že jejich dieta nebyla hodnocena jako škodlivá pro zdraví a místo toho byla formulována hypotéza, že příjem tuků z mořských organismů snižuje riziko kardiovaskulárních chorob a redukuje rozsah aterosklerózy,“ říká George Fodor.

Celá řada současných rozsáhlých a kvalitně koncipovaných studií odhalila pouze nevýznamné kardioprotektivní účinky nebo dokonce negativní efekty u omega-3 polynenasycených mastných kyselin a potravinových doplňků z tuků z ryb. Fodor v metaanalýze napočítal takových studií více než 5 000. „Tyto publikace, stejně jako miliardový obrat průmyslu, který vyrábí a prodává kapsle s rybím tukem, se opírají o hypotézu, která byla od samého počátku chybná,“ konstatuje George Fodor.

Zdroj: http://www.tribune.cz/clanek/32943, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

20.5.2014 8.02, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Kalendář

<< Říjen 2018 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Fotoblog

více >

VÝLOV RYBNÍKA ROŽMBERKVÝLOV RYBNÍKA ROŽMBERK
Autor: Nina Havlová

Video dne

více >