7. 8. 2020

Střediska environmentální výchovy na Šumavě připravují řadu zásadních novinek

Devatenáct let intenzivní práce s dětmi a mládeží má za sebou Středisko environmentální výchovy (SEV) Národního parku (NP) Šumava ve Vimperku. Připomněl to dnes mluvčí NP Jan Dvořák.V současné době, kdy začíná dvacátá sezóna, podle jeho údajů nabízí Správa výukové programy již ve třech střediscích a má uzavřené partnerství s jedenácti školami. Od začátku roku 2015 bude v provozu nové ubytovací středisko na Horské Kvildě, rozšíří se portfolio partnerských škol a začne využívat 3,5 milionu korun, které nově získalo z dotačních titulů.

Středisko environmentální výchovy v roce 1994 přitom začínalo velmi skromně, přednáškami na školách a víkendovými programy pro rodiče s dětmi. „Tehdy jsme jezdili i se strážci přímo do škol. Dnes naopak školy jezdí sem k nám, do skvěle vybavených učeben v našich třech střediscích ve Stožci, Vimperku a Kašperských Horách a pochopitelně do přírody. Připravujeme programy pro předškoláky, žáky prvních a druhých stupňů základních škol, středoškoláky a také pro studenty vysokých škol,“ vysvětluje vedoucí informačních středisek a středisek environmentální výchovy NP Šumava Martina Kučerová.

V průběhu školního roku 2013/2014 naši lektoři odučili 7500 dětí v rámci 450 různorodých programů. Děti a studenti díky tomu poznávají jedinečnost a krásy Šumavy, jejích lesů, rašelinišť, vod, ale i fauny a flory. „Programy jsou rozdělené na venkovní a vnitřní, a to zhruba půl na půl. Největší zájem je o základní program, který představuje Národní park Šumava, velmi oblíbené jsou také programy o lesních ekosystémech, rašeliništích nebo zvířatech,“ tvrdí lektor Stanislav Čtvrtník.

SEV NP Šumava pracují s partnerskými školami, kterých je v této chvíli jedenáct a jejich počet stále roste. Partnerské školy totiž mají řadu výhod, od poskytnutí promyšlených didaktických materiálů, až po autobus zdarma, který žáky přiveze z jejich školy na jeden zvolený program do Národního parku zdarma. „To je nová služba, kterou můžeme nabídnout díky dotacím ze státního fondu životního prostředí. Střediska EV jsou velmi úspěšná při získávání dotačních titulů, naposledy uspěla se všemi podanými žádostmi o dotace, kterých bylo dvanáct a získala tak 3,5 milionu korun na různé činnosti v průběhu dvou let,“ konstatoval Dvořák.

Největší novinkou pro nastávající školní rok bude otevření nového, v pořadí čtvrtého střediska na Horské Kvildě, které bude nabízet pobytové programy až pro čtyřicet osob. Doplní tak pobytové středisko ve Stožci, které s 32 lůžky nestačí uspokojit obrovskou poptávku škol.

Více informací najdete na internetových stránkách www.npsumava.cz

Naše voda, foto NP Šumava

2.9.2014 15.35, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

MYSLIVECKÝ RYBNÍK, KornaticeMYSLIVECKÝ RYBNÍK, Kornatice
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Srpen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6