22. 8. 2019

25.7.2019 14.28, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě

Šternberk zakázal kvůli suchu odebírat povrchovou vodu

Radnice ve Šternberku na Olomoucku dnes kvůli suchu zakázala ve městě a několika okolních obcích odebírat vodu ze všech vodních toků a ploch například na zalévání zahrad, napájení dobytka, napouštění bazénů či kropení sportovišť. ČTK to dnes řekla mluvčí šternberské radnice Irena Černocká.

Zákaz bude platit do té doby, než sucho pomine a zvýší se průtok ve vodních tocích. „Důvodem zákazu je výrazně nízký průtok povrchových vod ve vodních tocích, který se pohybuje pod hranicí sucha již několik dní. V současné době je na významných vodních tocích Sitka a Bystřice překročen ukazatel sucha. Situace na drobných vodních tocích je ještě nepříznivější, těmito toky protékají extrémně nízké průtoky nebo se voda vyskytuje pouze v tůních nebo nerovnostech ve dně,” uvedla Černocká.

Kvůli nižšímu průtoku je podle Černocké ve vodních tocích méně kyslíku, což ohrožuje vodní živočichy. Omezení odběru povrchových vod z řeky Bystřice je nutné také kvůli tomu, aby byl zajištěn dostatek vody pro její úpravu na vodu pitnou v Domašově nad Bystřicí.

Zákaz odběru povrchové vody se vztahuje na držitele platných povolení k odběru povrchové vody pro zemědělství, závlahu lesních pozemků a veřejné zeleně, zásobování tábořišť, zalévání zahrad či napouštění bazénů a nádrží. Zákaz se naopak netýká povolených odběrů, jejichž účelem je veřejné zásobování obyvatel pitnou vodou. Odebírat povrchovou vodu nyní kvůli zákazu nemůže ani městské koupaliště ve Šternberku a nelze ji používat na zalévání zeleně a květinové výzdoby v centru města. Na tyto účely bude voda odebírána ze studen či veřejného vodovodu. “Odvolání zákazu nakládání s povrchovými vodami bude vydáno novým opatřením obecné povahy,” dodala Černocká.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto (malý průtok) Naše voda – Nina Havlová

25.7.2019 14.28, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1